« Zpět

Newsletter č. 1 / 4. 1. 2023

 

Pavel Wiesner je novým předsedou představenstva ČPP

Česká podnikatelská pojišťovna z Vienna Insurance Group jmenovala novým předsedou představenstva Pavla Wiesnera, který nahradil dlouholetého šéfa Jaroslava Besperáta. Ten náhle zemřel 20. prosince 2022 ve věku 51 let.

 

Hypotéky podle očekávání

Tuzemské banky poskytly svým klientům v roce 2022 úvěry na bydlení ve výši 217 miliard korun. Ve srovnání s mimořádným výsledkem v roce 2021 se jedná o pokles na 40% úroveň. Z hlediska objemu půjčených prostředků se tak trh vrací k situaci před tímto extrémním nárůstem.

 

Uspoříme, co dlužíme

Ve výjimečné shodě se ocitla data bankovní statistiky o listopadovém přístupu domácností ke svým bankovním účtům: kolik přinesli, tolik si i odnesli. Na straně úvěrů začal růst objem těch spotřebitelských včetně debetních zůstatků na běžných účtech.

 

Dostupnost bydlení se zlepšuje

Stagnace úrokových sazeb hypoték a pokles cen bytů mají pozitivní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení. Důkazem je další pokles indexu dostupnosti bydlení, který na měsíční bázi monitoruje podíl měsíční splátky a čistého příjmu české domácnosti.

 

Ceny dále porostou

Lednová inflace bude možná atakovat 20% maximum vinou nárazu cen energií. Další nápovědu dávají výrobní ceny: ty v průmyslu zvolňují, zatímco v zemědělství zrychlují. Výrobní ceny v průmyslu podle očekávání v listopadu dál zvolnily svoji dynamiku (na 21,3 % z 24,1 % meziročně).

 

Akciové indexy loni výrazně ztratily

V uplynulém roce akciové trhy výrazněji ztratily. Index PX spadl o 15,73 %, zatímco v předloňském roce vzrostl o +38,84 %. První větší propad přišel se začátkem války na Ukrajině, která vedla k růstu cen energií.

 

Desetina lyžařů nemá pojištění odpovědnosti

Sezona zimních sportů je již v plném proudu a lidé často vyráží za sněhem do zahraničí. Málokdo si dnes zapomene sjednat cestovní pojištění, nicméně u pojištění zodpovědnosti je situace jiná.

 

Češi jsou v podnikání sólisté

V České republice bylo v roce 2022 registrováno celkem 568 247 firem, tedy o 8 % více, než v roce 2019. Zároveň 67,5 % z nich má pouze jednoho vlastníka. Od roku 2019 se tak podíl firem s jedním vlastníkem zvýšil o tři procentní body, a to zejména na úkor firem se dvěma a více vlastníky, který letos činil 32,5 %.

 

Inzerce

 

Akciové trhy budou velmi volatilní

Jaká je prognóza akciových trhů a cílování indexu S&P 500 na rok 2023? „V recesním prostředí příštího roku budou akciové trhy velmi volatilní a pravděpodobně dojde jen k mírnému růstu oproti dnešním hodnotám,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

 

Vybíráme z nového čísla PROFI Poradenství & Finance

Právě vychází prosincové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne mimo jiné výhled ...

 

Důvěra dále klesá

V prosinci se naše důvěra v tuzemskou ekonomiku mírně zhoršila – navíc jak u spotřebitelů, tak i u podnikatelů. Spotřebitelský sentiment klesl o 1,3 b. na úroveň 74,7 b. (po mírném listopadovém zlepšení).

 

Nálada ve zpracovatelském sektoru zůstává pesimistická

Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru vykázal v prosinci mírný nárůst z listopadových 41,6 na aktuálních 42,6 bodu. Přes toto zvýšení ovšem zůstává hluboko v pásmu kontrakce – tedy pod 50 bodovou hranicí – a indikuje tak pokračující zhoršování nálady mezi výrobci.

 

Inzerce

 

Podnikání ukončilo třikrát více živnostníků než loni

V listopadu zahájilo v České republice podnikání na živnost celkem 6 136 lidí. Zároveň své podnikání ukončilo 11 090 živnostníků, což je zhruba třikrát více, než je v tomto měsíci v posledních letech běžné.

 

INFORMAČNÍ SERVIS

Dluhy nám stále narůstají

Státní dluh ke konci roku 2022 vzrostl na 2,895 bilionu korun a podle minister …

Ojetiny Česku vládnou

Během právě končícího roku 2022 si čeští řidiči mohli na sekundární …

V pivu vedeme svět

Spotřeba piva ve světě v roce 2021 vzrostla o 4 % na 1,856 mld …

Hodnota optimální stravenky opět vzrostla

Hodnota optimální stravenky vzrostla od ledna 2023 na 195 korun. Během 12 mě …

Ojetiny Česku vládnou

Během právě končícího roku 2022 si čeští řidiči mohli na sekundární …

I Bloomberg jde na nákupy

Majitel mediální společnosti Bloomberg News miliardář Michael Bloomberg zva …

Seznam.cz něco koupí

Společnost Seznam.cz média kupuje firmu Silky Zdeňka Porybného a jejím pros …

 
 

A 11 s.r.o., IČ 27120805

Redakce:
Jana Chuchvalcová, [email protected]
Petr Fejtek, [email protected]

Inzerce:
Pavel Horský, [email protected]

Tento e-mail byl odeslán na adresu #e-mail#

PRO ODHLÁŠENÍ ODBĚRU KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ >>>