« Zpět

Newsletter č. 11 / 15. 3. 2023

 

Paniku v Evropě převzala Credit Suisse

Evropské bankovní tituly jsou ve středu znovu pod silným tlakem – po pádu americké Silicon Valley Bank se potácí Credit Suisse. Ta již dříve oznámila, že „zjistila závažné nedostatky ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky“ a podniká kroky k nápravě.

 

Klienti bank budou podpořeni, Fed neměl na výběr

„Americká vláda obnoví nepojištěné vklady v plné výši všem klientům zkrachovalých bank, což vyvolává kritiku a zároveň i úlevu,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

 

Stavebko má třicetiny

Stavební spoření je na trhu už 30 let. V současnosti ho má 3,2 milionu Čechů a další třetina populace ho využívala v minulosti. Češi s ním financují nákupy nemovitostí, rekonstrukce i zařízení domácností.

 

Klíčové role finančního plánu

S pojmem finanční plán se setkal asi každý finanční poradce a platí to i o většině klientů. V minulosti sloužil spíše jako luxusní obálka, do které se balily běžné finanční produkty, aby se lépe prodaly klientům.

 

Inzerce

 

Co nabízí nové číslo PROFI Poradenství & Finance?

Právě vychází únorové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne kromě zajímavých dat ...

 

Úroky z hypotéky lze využít jako slevu na daních

Přelom března a dubna přináší jako obvykle povinnost zúčtování daně z příjmu fyzických osob. Na ní lze ale ušetřit i díky hypotéce či úvěru od stavební spořitelny. Zaplacené úroky za úvěry na vlastní bydlení totiž patří mezi nezdanitelnou část daňového základu. Co je potřeba si pohlídat a jaké úroky lze od daňového základu odečítat?

 

Reálné tržby v maloobchodu dál klesají

Meziměsíční drobné plus ovlivněné povánočním čekáním na slevy nemohlo vykompenzovat silný trend útlumu, který zde přetrvává už více než rok. Tentokrát se reálné tržby obchodníků zmenšily ve srovnání s loňským lednem o 7,7 %.

 

Poradci mají i v digitální době skvělé příležitosti

„V době pandemie covidu dostala silný impulz digitalizace nejen u firem našeho typu, ale také u produktových partnerů, což je pro elektronizaci trhu klíčové,“ říká v našem rozhovoru Zdeněk Sluka, zakladatel, majitel a generální ředitel společnosti Broker Trust. Podle něj stále platí, že člověk–poradce má i v digitální budoucnosti skvělé příležitosti.

 

Padělků bankovek výrazně ubylo

Na území České republiky se v roce 2022 podařilo zadržet celkem 1 980 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, což je zhruba třiapůlkrát méně než v předcházejícím roce.

 

Inzerce

 

BC: Hlavními tahouny roku byly investice

Podle předběžných hospodářských výsledků vzrostl loni obrat širší skupiny Broker Consulting v Česku a na Slovenku o 5,6 procenta na 2,8 miliardy korun. Broker Consulting Česká republika registruje obdobný meziroční růst, konkrétně ve výši 5,4 procenta.

 

Český zaměstnanec je desátý nejlevnější v EU

Podle aktuálních dat Eurostatu, dosáhly průměrné hodinové pracovní náklady v roce 2021 včetně daní 15,3 eur. Ve srovnání s unijním průměrem tak český zaměstnanec byl o téměř polovinu levnějším.

 

Pozemní stavby tahounem růstu

Stavební produkce v lednu reálně meziročně vzrostla o 5,4 %. Meziměsíčně byla vyšší o 5,1 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 7,4 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 35,8 %.

 

Vstup do nového roku se průmyslu příliš nevydařil

Průmyslová produkce v lednu meziročně reálně klesla o 1,4 %. Meziměsíčně byla nižší o 2,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 1,6 %.

 

Inflace na (pomalém) ústupu

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru o 0,6 % oproti lednu, ve kterém meziměsíčně vzrostly o 6 % vlivem skokového zdražení energií. Meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 16,7 % (po 17,5 % o měsíc dříve), což je v souladu s tržním i naším odhadem, který byl jen o desetinku procentního bodu nižší.

 

INFORMAČNÍ SERVIS

Výrobní ceny zpomalily růst

Index cen výrobců v Česku PPI) v únoru meziročně vzrostl o 16,0 % (odhad t …

Hypotéky nepatrně zlevnily

Banky a stavební spořitelny poskytly v únoru hypoteční úvěry za 7,9 mld. …

Cenový růst výrobců zpomalil

Meziroční růst cen všech výrobců v únoru zpomalil. Meziměsíčně ceny …

Měnové zpřísnění přijde

Po problémech startupů a „jejich“ bank sice Fed možná odloží avizovan� …

Konečně rozum v bydlení?

Více než 80 % Čechů, kteří žijí v nájemním bydlení, v něm plánuje z …

Vzniku firem únor svědčil

Podle analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau bylo v Česku v únoru …

Trh se těší na pohledávky

Po padlé Sberbank z jejího „dědictví“ nabídne přejímající Česká s …

Avast chce peněženku

Společnost Gen Digital, která vznikla spojením firem Avast a NortonLifeLock, …

Další problém důchodů

Podle sociologa Daniela Prokopa je na obzoru další výzva pro důchodový syst …

 
 

A 11 s.r.o., IČ 27120805

Redakce:
Jana Chuchvalcová, [email protected]
Petr Fejtek, [email protected]

Inzerce:
Pavel Horský, [email protected]

Tento e-mail byl odeslán na adresu #e-mail#

PRO ODHLÁŠENÍ ODBĚRU KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ >>>