« Zpět

Newsletter č. 12 / 22. 3. 2023

 

Unijní inflace těsně pod desítkou, česká na 18 %

Už čtvrtým měsícem v řadě klesá inflace jak v EU, tak v eurozóně. V únoru se tak celková meziroční unijní inflace snížila na 9,9 %, zatímco ještě loni na podzim dosahovala 11,5 %.

 

Kupující nových bytů stárnou

Průměrný věk lidí, kteří si pořizují nový byt, stále stoupá. Podle aktuálních prodejních statistik společnosti Central Group dosáhl už téměř 46 let. Příčinou je nejen stárnoucí populace, ale také špatná dostupnost bydlení, která teď dopadá hlavně na mladší ročníky financující bydlení hypotékou.

 

Při volbě povinného ručení je rozhodující cena

Při posuzování povinného ručení motorových vozidel je u klientů hlavním rozhodujícím kritériem jeho cena. O skutečný rozsah krytí a nabídku asistenčních služeb se zajímá pouhá čtvrtina z nich. Vyplynulo to z průzkumu chování asi 3000 klientů, který si mezi svými poradci vyhotovila společnost Fingo.cz.

 

Průšvih Credit Suisse je větší

Záchranou druhé největší švýcarské banky tou úplně největší UBS zhruba za tři miliardy franků (téměř ...

 

Inzerce

 

Co nabízí nové číslo PROFI Poradenství & Finance?

Právě vychází březnové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance. Nabídne kromě výhledu finančně poradenských společností, které očekávají sice zajímavý, ale přesto neklidný rok plný překvapení, také mimořádnou přílohu o fondech kvalifikovaných investorů s názvem S INFLACÍ NEBOJUJTE, ALE DIVERZIFIKUJTE.

 

Raketový růst ceny zlata a další výhled

„Otřes v bankovním sektoru přiměl mnohé investory investovat do bezpečných přístavů, jako jsou vládní dluhopisy či zlato,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

 

Lednový rozlet podílových fondů v únoru přibrzdil

Partners index akciových fondů poklesl během února o 0,9 %, od začátku roku ale rostl o 4,4 procenta. Dluhopisové fondy v únoru rovněž klesaly a Partners index dluhopisových fondů tak činil −0,3 procenta, od počátku roku vzrostly o 1 %. Smíšené fondy se snížily o 1 %, od začátku roku se zvýšily o 1,9 procenta.

 

Týden ve znamení obav o zdraví bankovního sektoru

Pády dvou amerických regionálních bank, větší kalifornské Silicon Valley Bank (SVB) a menší newyorské Signature Bank, vyvolaly mezi investory obavy o zdraví bankovního sektoru jako celku. To se na finančních trzích projevilo ve výrazné volatilitě cen finančních instrumentů.

 

ECB zvedla sazby o 50 bodů, jak slíbila

Evropská centrální banka dodala 50bodové zvýšení úrokových sazeb tak, jak slíbila. Depozitní sazba se tedy dostala na 3 %, refi sazba na 3,5 %. Zároveň dodala, že inflace zůstává příliš vysoká po příliš dlouhou dobu.

 

Inzerce

 

Předepsané pojistné ČPP Servis přesáhlo miliardu

Předepsané pojistné od ČPP Servis překonalo v loňském roce miliardu korun. Společnost chce i letos pokračovat ve svém růstu a zvýšit objem předepsaného pojistného, rozšířit počet obchodních partnerů i více se rozvíjet v produktech mimo pojišťovací segment.

 

Český zaměstnanec je desátý nejlevnější v EU

Podle aktuálních dat Eurostatu, dosáhly průměrné hodinové pracovní náklady v roce 2021 včetně daní 15,3 eur. Ve srovnání s unijním průměrem tak český zaměstnanec byl o téměř polovinu levnějším.

 

Pozemní stavby tahounem růstu

Stavební produkce v lednu reálně meziročně vzrostla o 5,4 %. Meziměsíčně byla vyšší o 5,1 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 7,4 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 35,8 %.

 

Vstup do nového roku se průmyslu příliš nevydařil

Průmyslová produkce v lednu meziročně reálně klesla o 1,4 %. Meziměsíčně byla nižší o 2,7 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 1,6 %.

 

Inflace na (pomalém) ústupu

Spotřebitelské ceny vzrostly v únoru o 0,6 % oproti lednu, ve kterém meziměsíčně vzrostly o 6 % vlivem skokového zdražení energií. Meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 16,7 % (po 17,5 % o měsíc dříve), což je v souladu s tržním i naším odhadem, který byl jen o desetinku procentního bodu nižší.

 

INFORMAČNÍ SERVIS

Fondy v únoru vyčkávaly

Po lednovém růstu zaznamenal v únoru Broker Consulting Index podílových fon …

ČEZ vydělává jako nikdy

Rekordní zisk ve 4. čtvrtletí i za celý rok 2022 (očištěný 78,4 mld. Kč …

Stavebko (s)končí

Vládní pětikoalice se shoduje na ukončení státní podpory stavebního spo� …

Banky v USA již v klidu

Problémy a pád americké Silicon Valley Bank a potíže dalších několika me …

I na Slovensku rostou ceny

Slovenský index spotřebitelských cen v únoru vzrostl meziměsíčně o 1,1 % …

Elektroauta Češi nechtějí

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně zv …

 
 

A 11 s.r.o., IČ 27120805

Redakce:
Jana Chuchvalcová, [email protected]
Petr Fejtek, [email protected]

Inzerce:
Pavel Horský, [email protected]

Tento e-mail byl odeslán na adresu #e-mail#

PRO ODHLÁŠENÍ ODBĚRU KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ >>>