« Zpět

Newsletter č. 15 / 10. 4. 2024

 

Inflace podruhé za sebou v cíli, ale...

Za poslední měsíc spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 % a postaraly se o to dražší pohonné hmoty a dálniční známky. Meziroční inflace, která je v hledáčku ČNB, setrvala na úrovni 2 %. Za takto nízkou inflaci vděčíme především zlevňujícím potravinám, které jsou meziročně levnější už téměř o 6 %.

 

Ve dvou (a více) se to lépe táhne

Karel Kořený a Jan Liška jsou zakladatelé poradenských společností Finanční svoboda a Jan Liška & Partneři, kteří nedávno spojili své síly. Zeptali jsme se obou pánů na důvody, proč došlo k této fúzi a jaké jsou její největší benefity.

 

Ceny nemovitostí přestaly klesat

Podle aktuálních dat Eurostatu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v ČR mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 %. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale šlo nejspíš jen o marketingový efekt zohlednění nižší DPH do cen.

 

Změny v povinném ručení od 1. 4. nejsou apríl

Automobilovou hantýrkou by se o tom dalo mluvit jako o faceliftu. Povinné ručení se od 1. dubna dočkalo změn, pro majitele osobních vozů to ale přelomové novinky nejsou. Zpozornět naopak musí majitelé různých vozítek.

 

FKI pomáhají ekonomice

Rok 2023 hodnotí Vladimír Bezděk, předseda představenstva AVANT IS, jako velmi zajímavý pro fondy kvalifikovaných investorů (FKI). Michal Brothánek, obchodní ředitel a člen představenstva AVANT IS, k tomu dodává, že zvlášť druhá polovina roku byla dobrá, i když ta první příliš optimistická nebyla.

 

Inzerce

 

Teplá zima stavební aktivitě prospěla

Únorové statistiky tuzemské stavební produkce přinesly potěšující informace. Po lednovém meziročním poklesu o 5,5 % (původní údaj přitom ukazoval na horších -5,9 %) byl za únor vykázán růst o 3,6 %. Aktuální dynamika je ještě mnohem slibnější, když meziměsíční sezónně očištěný růst činil v únoru 4,8 %.

 

Nadějná čísla z průmyslu

Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 0,7 %, meziměsíčně byla vyšší o 1,9 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,8 %. Únorové výsledky průmyslu přináší mírný optimismus, a to jak v případě výroby, tak i nových zakázek.

 

Trh práce vykazuje jen mírné známky ochlazování

Tuzemská míra registrované nezaměstnanosti v březnu oproti předchozímu měsíci klesla o 0,1 procentního bodu a dosáhla tak hodnoty 3,9 %. Tento výsledek byl v souladu s očekáváním trhu a nepředstavuje tedy velké překvapení.

 

O žádném nákupním boomu ještě hovořit nelze

I v únoru pokračoval maloobchod v růstu, avšak pouze v tom meziročním (+1,6 %) ovlivněným nízkým srovnávacím základem. Oproti lednu se totiž očištěné tržby snížily o 0,8 %.

 

Inzerce

 

Podílové fondy zhodnocovaly druhý kvartál v řadě

Za posledních 12 měsíců zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech okolo 14,8 %. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select.

 

Strmý pád sazeb se nekoná

Očekávání poklesu úroků hypoték spojovaná se změnou sazeb České národní banky se zatím pohledem klientů naplnila jen částečně. Zatímco ČNB snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., úroky hypoték až tak výrazně neklesly.

 

Inzerce

 

Vybíráme to nejlepší z nového čísla PROFI Poradenství & Finance

Právě vychází březnové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne kromě zajímavého úvodního ...

 

Inflace v eurozóně znovu pozitivně překvapila

Eurostat publikoval ve středu prvotní odhad březnové inflace v eurozóně, která znovu poklesla výrazněji, než jak očekával trh (2,5 %). Došlo ke snížení meziroční míry z 2,6 % na 2,4 % a rovněž jádrová inflace byla v březnu o dvě desetiny nižší než v únoru (z 3,1 % na 2,9 %).

 

INFORMAČNÍ SERVIS

Pěkný kvartál fondů

Průměrný český investor do podílových fondů v prvním čtvrtletí vyděl …

Jaderky s odkladem

Česko prodlužuje termín pro podání nabídek v jaderném tendru o dva týdny …

Hypotéky pomalu zlevňují

Průměrné sazby u hypoték opět klesly, oproti únoru evidujeme pokles o 0,19 …

Firmy se drží, FO méně

Podle zprávy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau zbankrotovalo v prvním č …

Průmysl táhnou auta

Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 0,7 %. Meziměs …

Jaro pomohlo i stavbám

Stavební produkce v únoru meziročně vzrostla o 3,6 %, meziměsíčně by …

Zahraniční obchod v plusu

Bilance zahraničního obchodu skončila v únoru s přebytkem 34,6 mld. Kč, co …

Partners banka otevřela

Již po měsíci od svého oficiálního spuštění hlásí Partners Banka, vů …

Nezaměstnanost nejnižší v EU

Míra nezaměstnanosti v Česku se po dvou měsících vrátila pod čtyři proc …

V eurozóně PMI roste

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně, který sleduje aktivi …

 
 

A 11 s.r.o., IČ 27120805

Redakce:
Jana Chuchvalcová, [email protected]
Petr Fejtek, [email protected]

Inzerce:
Pavel Horský, [email protected]

Tento e-mail byl odeslán na adresu #e-mail#

PRO ODHLÁŠENÍ ODBĚRU KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ >>>