« Zpět

Newsletter č. 2 / 10. 1. 2024

 

Sazby po roce a půl pod 6 %

Přestože ČNB v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu pokračovala pouze v mírném poklesu. Po roce a půl se ale opět vrátila pod šestiprocentní hranici. Co brání výraznějšímu zlevňování hypoték?

 

Podílové fondy loni porazily inflaci

Partners index akciových fondů rostl během prosince o 5 %, od začátku roku je v kladných číslech o 18 %. Dobře na tom byly i dluhopisové fondy, Partners index dluhopisových fondů rostl o 2 %, od začátku roku dosáhl na zhodnocení 8,7 %.

 

Banky loni poskytly úvěry na bydlení za 172 mld. Kč

Banky v roce 2023 přes náročnější tržní podmínky poskytly domácnostem úvěry na bydlení za 172 miliard korun. Z toho 138 miliard korun představovaly hypotéky a 34 miliard korun úvěry ze stavebního spoření, vyplývá z odhadů a dat skupiny ČSOB.

 

Pokles cen bytů se ve třetím čtvrtletí už zastavil

Podle aktuálních dat Eurostatu přestaly byty v ČR ve třetím čtvrtletí zlevňovat. Jejich ceny dokonce oproti předchozímu kvartálu symbolicky vzrostly o 0,3 %. Mírně se přitom zvýšila cena nejenom nových bytů a rodinných domů, ale i těch starších.

 

Inzerce

 

Češi volí produkty s cenou podle kilometrů

Aktuálně publikované statistiky České kanceláře pojistitelů (ČKP) potvrdily rostoucí oblibu produktů povinného ručení s cenou podle ujetých kilometrů. Obě pojišťovny, které vsadily na počítání ceny povinného ručení (ale také havarijního pojištění) podle počtu za rok ujetých kilometrů, se ocitly na pomyslných stupních vítězů.

 

Solidní ziskovost firem a vysoké úspory domácností

Česká ekonomika se sice ve třetím čtvrtletí nevyhnula propadu, firmám se však i v této situaci dařilo udržet si nadprůměrnou ziskovost a byly ochotné i více investovat. Alespoň to naznačují výsledky sektorových účtů, které zveřejnil Český statistický úřad.

 

Nejhorší je za námi

Ekonomický růst bude doprovázet ve srovnání s loňskem výrazně nižší inflace, což se promítne do obnoveného růstu reálných mezd. Zatímco vloni inflace v průměru atakovala 11 procent, letos by již mohla být v průměru v tolerančním pásmu inflačního cíle. I když s největší pravděpodobností nad dvě procenta, a tedy v horní části tolerančního pásma.

 

Inzerce

 

Stagnující nezaměstnanost

Navzdory chabým výsledkům české ekonomiky způsobeným útlumem v řadě odvětví, na trhu práce se situace nijak zásadně nezměnila. Nárůst nezaměstnanosti v prosinci byl sezónní, dokonce lze říct, že očištěná nezaměstnanost se vlastně už téměř rok v podstatě ani nezměnila.

 

Stavebnictví pod vodou

Listopadová stavební produkce výrazně zklamala. Meziměsíční pokles činil výrazných 3,8 %, což znamenalo, že říjnový meziroční pokles o 0,6 % se v listopadu prohloubil až na -6,5 %. Stavebnictví dlouhodobě trpí nízkou investiční aktivitou.

 

Průmyslová mizérie se dále prohlubuje

Objem tuzemské průmyslové výroby v listopadu loňského roku meziročně klesl o 2,7 %, čímž zaostal za očekáváními trhu, který vyhlížel pokles „pouze“ o 1,5 %. Oproti předchozímu měsíci se výroba snížila o 1,4 %.

 

Co nabízí nové číslo PROFI Poradenství & Finance?

Právě vychází prosincové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne kromě pohledu na ...

 

Naplánovaný rozpočet se podařilo dodržet

Na rok 2023 byl naplánován rozpočet s deficitem ve výši 295 mld. Kč, a přestože se zdálo v polovině roku, že jeho dodržení bude velice obtížné, tak vládě se nakonec povedlo na konci roku zmíněnou úroveň nepřekročit, když schodek činí 288,5 mld. Kč.

 

Společnost mmcité koupila firmu Kovostal

Výrobce městského mobiliáře mmcité, který loni vstoupil na pražskou burzu, rozšiřuje pole působnosti. Koupil výrobce tribun a sedadel pro kulturní a vzdělávací instituce.

 

INFORMAČNÍ SERVIS

Zahraniční obchod potěšil

Obchodní bilance ČR v listopadu skončila v přebytku 30,8 mld. Kč, když odh …

Roboty za osm let

Trest za obří podvod s tzv. forexovými roboty, kde Češi ztratili 2,25 …

Spotřebáky stále dražší

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů dosáhl v prosinci 2023 …

Nájem proti hypotéce

V současnosti je průměrná měsíční splátka hypotéky na průměrný byt …

Sázení je český sport

Celkově v loteriích, losech i těch online za rok společnost Sazka eviduje re …

Studenti jdou do akcií

Nově založený fond J&T NextGen zaměřený na odvětví a technologie bud …

Bankrotů bylo méně

V loňském roce bylo v ČR vyhlášeno 659 bankrotů firem, což bylo o 40 mén …

Zuckerberg prodává akcie

Generální ředitel americké internetové společnosti Meta Platforms Mark Zuc …

Šance důvěry

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v lednu třetí měsíc ze sebou zl …

Nepříjemné německé překvapení

Německý průmysl za listopad opět nepříjemně překvapil, když meziměsí� …

 
 

A 11 s.r.o., IČ 27120805

Redakce:
Jana Chuchvalcová, [email protected]
Petr Fejtek, [email protected]

Inzerce:
Pavel Horský, [email protected]

Tento e-mail byl odeslán na adresu #e-mail#

PRO ODHLÁŠENÍ ODBĚRU KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ >>>