« Zpět

Newsletter č. 20 / 17. 5. 2023

 

Česká inflace třetí nejvyšší v EU

I v dubnu byla inflace v ČR třetí nejvyšší v rámci celé EU. Inflačním lídrem unie je jednoznačně Maďarsko, kde se ceny v průměru zvýšily meziročně o 24,5 %. V celé EU inflace dosáhla 8,1 %, v eurozóně pak 7 %.

 

Pojišťovna roku 2022 potvrdila stabilitu pojistného trhu

Podmínky pro podnikání v pojišťovnictví přitvrzují, ale postavení hráčů na trhu je stabilní. Také tento signál vyslal dnešní galavečer v ČNB, kde se oznamovaly výsledky 22. ročníku nejstarší oborové ankety Pojišťovna roku, v níž letos hlasovalo nejvíc makléřů.

 

Objem hypoték mírně klesl, úroková sazba vzrostla

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v dubnu letošního roku hypotéky v celkovém objemu 10,6 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně poklesl o 2 mld. Kč, což představuje 16% meziměsíční pokles.

 

Podílové fondy v dubnu dál rostly

Partners index akciových fondů vzrostl během března o 0,9 %, od začátku roku je v kladných číslech už o 5,4 %. Rostly také dluhopisové fondy a Partners index dluhopisových fondů dosáhl 0,6 %, od začátku roku pak 2,6 %.

 

Inzerce

 

Co nabízí nové číslo PROFI Poradenství & Finance?

Právě vychází dubnové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance. Nabídne nejen aktuální čísla o růstu či poklesu počtu vázaných zástupců poradenských společností, které zřejmě čeká rok stagnace, ale i zajímavou diskusi odborníků o tom, že si bude muset „svou“ penzijní reformu uskutečnit každý sám.

 

Hodnota největších světových firem propadla

Tržní kapitalizace stovky nejhodnotnějších světových firem propadla za poslední rok nejvíce od finanční krize v roce 2009. Pořadí největších světových firem z hlediska tržní kapitalizace se nezměnilo, vyplývá z aktuální studie PwC Global Top 100 Companies.

 

Ceny bytů dál padají

Průměrná nabídková cena bytů klesla v březnu podle dat serveru RealityČechy.cz na 4,27 mil. Kč, přičemž loni touto dobou se byty v průměru prodávaly za 4,7 mil. Kč. Spolu s cenami bytů klesají i průměrné úrokové sazby hypoték.

 

Potraviny konečně stahují inflaci dolů

Česká meziroční inflace dosáhla v dubnu hodnoty 12,7 % a byla tak o 2,3 procentního bodu nižší, než v březnu. V meziměsíčním vyjádření došlo k poklesu cenové hladiny o 0,2 %. Jedná se o první meziměsíční zlevnění od října roku 2022.

 

Inzerce

 

Potraviny konečně stahují inflaci dolů

Česká meziroční inflace dosáhla v dubnu hodnoty 12,7 % a byla tak o 2,3 procentního bodu nižší, než v březnu. V meziměsíčním vyjádření došlo k poklesu cenové hladiny o 0,2 %. Jedná se o první meziměsíční zlevnění od října roku 2022.

 

Počet insolvencí mírně poroste i nadále

Počet insolvencí podniků v zemích střední a východní Evropy (CEE) se v roce 2022 zvýšil v důsledku vysokých cen energií, vstupů, řady rychlých zvýšení úrokových sazeb, nejvyšší inflace za poslední desetiletí a nejistoty související s válkou na Ukrajině.

 

EK: Jarní prognóza vývoje ekonomiky

Evropská komise zveřejnila svou tradiční jarní ekonomickou prognózu, jež pokrývá předpokládaný hospodářský vývoj napříč Evropskou unií. Pro EU jako celek a též pro eurozónu byl zlepšen výhled růstu HDP pro letošní i příští rok.

 

Ekonomika vystoupila z recese, inflace bude 11 %

Hlavní ekonomové bank z prognostického panelu ČBA očekávají v letošním roce mírný růst ekonomiky. Odhad se tak oproti prognóze z února mírně zlepšil, pro příští rok se pak předpokládá růst o necelá 3 %. V letošním roce by měl růst ekonomiky postupně zrychlovat.

 

INFORMAČNÍ SERVIS

DPS roste i vydělává

V novém penzijku za první kvartál přibylo 50 tisíc účastníků, příspě …

Rafaj prezidentem svazu

Valná hromada Svazu průmyslu a dopravy ČR v úterý zvolila novým prezidente …

Burzovní Start bude kontinuální

Trh START začal fungovat v květnu 2018. Z původních dvou společností jich …

Nejistota v Německu roste

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v květnu třetí měsíc …

Šance v Komerční bance

Analytici HSBC sice snížili cílovou cenu pro akcie Komerční banky z 1020 na …

ECB asi šlápne na brzdu

V boji proti vysoké inflaci v eurozóně bude nezbytné další zvyšování ú …

 
 

A 11 s.r.o., IČ 27120805

Redakce:
Jana Chuchvalcová, [email protected]
Petr Fejtek, [email protected]

Inzerce:
Pavel Horský, [email protected]

Tento e-mail byl odeslán na adresu #e-mail#

PRO ODHLÁŠENÍ ODBĚRU KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ >>>