« Zpět

Newsletter č. 46 / 14. 12. 2022

 

Noví členové bankovní rady ČNB jmenováni

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval dva nové členy bankovní rady České národní banky. Funkce se od 13. února 2023 ujmou a Jan Procházka, dosavadní ředitel Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP), a Jan Kubíček, vedoucí úřadu Národní rozpočtové rady. Prezident současně jmenoval stávajícího člena bankovní rady Jana Fraita viceguvernérem.

 

Nový Martin Zoubek, verze 2.0

Přežil pád Bohemia Energy a udělal BEplan ještě větší a stabilnější. Rozhovor S Martinem Zoubkem, majitelem společnosti BEplan finanční plánování.

 

Co čekat v roce 2023 od úrokových sazeb a koruny?

K dalšímu zvýšení úrokových sazeb ČNB pravděpodobně již nedojde. Jejich první snížení čekáme oproti finančnímu trhu později, konkrétně až ve druhé polovině příštího roku. Tržní úrokové sazby tak podle nás budou nejprve korigovat předchozí hluboký propad, který byl částečně ovlivněn i překvapivě nízkou domácí říjnovou inflací.

 

Udržitelnost vs. stavební spoření

Čechům se líbí představa, že by jim při sjednání úvěru na bydlení v rámci stavebního spoření jejich spořitelna pomohla také s kompletním vyřízením dotací na udržitelné technologie či zateplení budov. V průzkumu Modré pyramidy ke stavebnímu spoření se takto vyjádřilo 70 % respondentů.

 

Výjimka ze sankcí byla Sberbank CZ prodloužena

Výjimka ze sankcí udělená americkým OFAC, která měla Sberbank CZ vypršet 12. 12. 2022, byla prodloužena do 31. 1. 2023. OFAC tak vyhověl žádosti insolvenční správkyně na základě učiněných kroků, které podnikla při prodeji úvěrového portfolia Sberbank CZ.

 

Inzerce

 

Inflace opět skokově narůstá

Sociální tarif z pohledu inflace minulý měsíc překvapil, ale vlastně ji jen na chvíli zbrzdil. Jak potvrzují dnes zveřejněná čísla statistického úřadu v listopadu spotřebitelské ceny poskočily o dalších 1,2 % a meziroční inflace se vrací nad šestnáctiprocentní hranici (konkrétně dosahuje 16,2 %).

 

Příští rok stagnace

Česká ekonomika bude v příštím roce stagnovat, HDP se zvýší o 0,1% po letošním růstu o 2,4 %. Hospodářské oslabení způsobí zejména pokles spotřeby domácností v důsledku vysoké inflace.

 

V listopadu přišel solidní růst

Partners index akciových fondů vzrostl během listopadu o 4,5 %, od začátku roku jsou ale dole o –8,6 %. Dluhopisové fondy zaznamenaly také mírný růst a Partners index dluhopisových fondů tak činil 3,2 %, od počátku roku ale klesl o –1,2 %. Smíšené fondy zareagovaly na růst akcií a vzrostly o 3,6 %, od začátku roku ale ztrácí –6,5 %.

 

Vybíráme z nového čísla PROFI Poradenství & Finance

Právě vychází prosincové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne mimo jiné výhled ...

 

Inzerce

 

Co čekat na realitním trhu v roce 2023?

Konec roku je ideální čas na prognózu týkající se trhu s nemovitostmi pro nový rok 2023. Vzhledem k tomu, že hypoteční sazby eskalují výš, prodeje domů, a v některých oblastech i jejich ceny, šláply na brzdu a na celém trhu je cítit zvýšená nejistota, je mnoho majitelů domů, potenciálních prodávajících i potenciálních kupujících z příštího roku nervózních. Jak to vidí odborník?

 

Děti a finance

Dítě = klient. A ačkoli není plně svéprávné, je třeba k němu tímto způsobem přistupovat. Své o tom vědí bankovní instituce, které reagují na poptávku po zvyšování finanční gramotnosti nabídkou speciálních produktů pro dětskou cílovou skupinu. Z nedávného výzkumu Nielsen Admosphere vyplynulo, že nejčastěji je s finančními produkty pro děti spojována Česká spořitelna (56 %). Dále pak ČSOB (43 %) a Komerční banka (34 %).

 

Nezaměstnanost stagnuje, následovat bude růst

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v listopadu dosáhla hodnoty 3,5 % a oproti předchozímu měsíci tak zůstala nezměněna. Úřady práce aktuálně evidují 257 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o zhruba 1400 více, než v říjnu letošního roku a o 12 tisíc více, než před rokem.

 

INFORMAČNÍ SERVIS

Oběd už za 200

V Praze již průměrná cena za oběd v restauraci dosáhla 203 korun, za …

Luxus nad vesmír

Možná největší rozdíl mezi Evropou a Amerikou tkví v zaměření velkých …

Obří výhodný úvěr ČEZu

Evropská investiční banka poskytne energetické společnosti ČEZ úvěr 790 …

I burza může do nebe

Americká technologická společnost Microsoft kupuje za 1,5 miliardy liber (42, …

Americká inflace znovu poklesla

„Celková meziroční inflace v USA činí 7,1 procenta a meziměsíčně vzr …

Českému podnikání i nadále dominují muži

Ženy vlastní pouze 18 procent firem. Největší podíl firem vlastněných v� …

 
 

A 11 s.r.o., IČ 27120805

Redakce:
Jana Chuchvalcová, [email protected]
Petr Fejtek, [email protected]

Inzerce:
Pavel Horský, [email protected]

Tento e-mail byl odeslán na adresu #e-mail#

PRO ODHLÁŠENÍ ODBĚRU KLIKNĚTE NA TENTO ODKAZ >>>