2021: Domácnosti dál hromadily úspory, firmy méně investovaly

Už se sice jen zpřesňují celková data za poslední kvartál loňského roku, nicméně s nimi přichází statistický úřad i s řadou podrobnějších statistik, které napovídají více o příjmové situace domácností nebo ziskovosti firem. A právě dnes se naskytla možnost podívat se, jak se sektoru domácností a firem dařilo v závěru roku 2021, respektive po celý loňský rok.

Ani rok 2021 evidentně nepřesvědčil domácnosti, aby se začaly zbavovat úspor nashromážděných v prvním roce covidu. Míra úspor sice poklesla o jeden procentní bod, ale i tak zůstala dvacetiprocentní. Svoji roli sehrávala opatrnost na jedné straně a omezené příležitosti utrácet na straně druhé. Zejména ve druhém případě sehrávaly roli lockdowny, které se podepsaly v nižších útratách za zboží a služby, včetně cestovního ruchuJeště na konci loňského roku tak domácnosti utrácely za zboží krátkodobé a střednědobé spotřeby méně než před covidem. Totéž platí zcela nepřekvapivě i o službách. Samozřejmě, díváme se na čísla ve stálých cenách, a navíc sezónně očištěná, aby bylo zřejmé, jaký objem zboží a služeb lidé vlastně pořizují.

Disponibilní důchod, který měly domácnosti loni k dispozici na spotřebu a investice se loni zvýšil o 6,2 % a na rozdíl od pandemického roku 2020 jej nahoru táhly především mzdy, a nikoliv sociální dávky. Na první pohled jde o docela vysoké číslo, avšak s ohledem na akcelerující inflaci v závěru roku, se růst reálné kupní síly domácností postupně zastavil.

Z pohledu firem byl rok 2021 docela úspěšný. Míra ziskovosti vzrostla nad 45 % (v poměru k přidané hodnotě), i když už ve druhé polovině roku bylo viditelné, že s klesajícím výkonem ekonomiky a rostoucími mzdovými a úrokovými náklady se situace pomalu obrací. Solidní – i když o něco nižší než v roce 2020 – byla i míra investic, kterým nahrávalo oživení evropské ekonomiky a po většinu roku velmi nízké úrokové sazby.

Celkově jsou výsledky loňského roku pozitivní, a to jak z pohledu domácností, tak i firem. Problémem je, že se toho od konce roku možná až příliš změnilo. Začaly se znovu rozpadat dodavatelské řetězce a zejména výrazně vzrostla výrobní i spotřebitelská inflace. Ekonomika se dostala do nového módu, který si vyžaduje vyšší úrokové sazby a zvyšuje tlak na provozní úspory. Z pohledu reálných čísel půjde o rok výrazně méně pozitivní než ten předchozí, už třeba proto že asi nelze vůbec předpokládat růst kupní síly domácností nebo dorovnání spotřeby na předkovidovou úroveň.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS