23. ročník odborné ankety Pojišťovna roku byl zahájen

Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven (ČAP) a specializovaným serverem oPojištění.cz vyhlašuje již 23. ročník odborné ankety Pojišťovna roku, nejstarší hodnotitelské soutěže na pojistném trhu, v níž se posuzování kvality služeb jednotlivých pojistitelů tradičně ujímají samotní pojišťovací zprostředkovatelé.

Cílem ankety Pojišťovna roku je přispět ke všeobecné kultivaci českého pojišťovnictví a posílit jeho vnímání jako stabilního sektoru tuzemské ekonomiky. Na rozdíl od jiných spotřebitelských žebříčků vychází hodnocení pojistitelů ze strany pojišťovacích makléřů nejen z podrobné konkrétní znalosti nabízených produktů, ale zejména z bohatých profesních zkušeností s kvalitou služeb každé pojišťovny. To jsou aspekty, jimiž si anketa za dobu své existence vydobyla vysokou prestiž na celém finančním trhu.

Příležitost posoudit v rámci ankety kvalitu a rozsah služeb jednotlivých pojišťoven a zhodnotit jejich výkony v uplynulém roce dostává každý samostatný pojišťovací zprostředkovatel, zapsaný v registru České národní banky podle zákona o distribuci pojištění a zajištění (č. 170/2018 Sb. – viz www.cnb.cz).

Pomocnými kritérii při udělování bodů jednotlivým pojišťovnám jsou např. kvalita a šíře nabízených produktů, ochota a schopnost upravovat produkty podle individuálních potřeb klienta, technická a provozní podpora pojišťovny při sjednávání pojištění, inovace pojistných produktů, komunikace a spolupráce s makléři a likvidace škod.

Anketa Pojišťovna roku 2023 určí vítěze v těchto pěti hlavních kategoriích: Pojištění průmyslu a podnikatelů, Pojištění občanů, Autopojištění, Specializované pojištění a Životní pojištění.

Hodnocení bude probíhat do 30. dubna 2024, a to online na www.pojistovnaroku.cz, kde jsou také k dispozici pravidla ankety, informace o její historii i bohatá fotogalerie z předchozích ročníků.

V souladu s tradicí organizátoři rovněž udělí titul Osobnost pojistného trhu za významný počin či aktivitu ve prospěch pojišťovacích zprostředkovatelů a/nebo pojišťovnictví obecně. Držiteli tohoto ocenění z předešlých ročníků jsou: Luděk Menčík (Pojišťovna roku 2003), Petr Pavlík (2005), Vladimír Mráz (2007), Marek Venuta (2008), František Stach (2009), Vladimír Přikryl (2010), Konštantín Alexejenko (2011), Jaroslav Daňhel (2012), Václav Křivohlávek (2013), Zdeněk Voharčík (2014), Jakub Hradec (2015), Jiřina Nepalová (2016), Jiří Charypar (2017), Vladimír Krajíček (2018), Ivan Špirakus (ročník 2019–2020), Martin Diviš (2021) a in memoriam Jaroslav Besperát (ročník 2022).

Již druhou dekádu v rámci ankety také pokračuje hodnocení makléřů sdružených v AČPM jednotlivými pojistiteli, a to pod názvem Pojišťovací makléř roku. Mezi hlavní kritéria posuzování makléřských výkonů patří kvalita podkladů dodávaných pojišťovně, úroveň komunikace makléř – pojišťovna a makléř – klient, správa pojištění, podpora kultivace trhu atp.

Osobní záštitu 23. ročníku ankety Pojišťovna roku udělil Aleš Michl, guvernér České národní banky, která nad pojistným trhem vykonává dohled. Generálním partnerem ankety zůstává KPMG ČR.

Celkové výsledky odborného hodnocení v anketě Pojišťovna roku 2023 budou prezentovány ve středu dne 29. května 2024 na slavnostním večeru v Kongresovém centru ČNB v Praze.