Časopis pro profesionální finanční poradce

Průmysl se v březnu držel obstojně

Objem tuzemské průmyslové výroby v letošním březnu vzrostl o 0,4 % meziměsíčně a o 1,4 % meziročně. Jedná se o nepatrně horší výsledek než o měsíc dříve (1,5 %), oproti tržnímu očekávání ovšem naopak jde o příjemné překvapení.

Březnová data vypadala v průmyslu relativně nadějně. Meziroční nárůst objemu výroby podle nás není radno přeceňovat, jelikož zde výraznou roli sehrál výkon energetického sektoru, což patrně souviselo hlavně s počasím. Letošní březen byl totiž oproti tomu loňskému citelně chladnější, což zvyšovalo poptávku po dodávkách energií.

Větší vypovídací hodnotu měl ovšem pokračující meziměsíční růst aktivity ve zpracovatelském sektoru, který dosáhl nejlepšího výkonu od dubna roku 2024. To by mohlo naznačovat, že po dlouhém paběrkování v pásmu „nerůstu“ se situace v průmyslu mohla pozvolna zlepšovat, což by bylo i v souladu s nedávno pozorovaným opatrným růstem optimismu v tomto sektoru. 

Z dlouhodobějšího pohledu ovšem stále není mnoho co slavit, když český průmysl dosahuje podobného objemu výroby jako v závěru roku 2017, tedy před více než sedmi lety. Zároveň existuje důvodná obava, že rostoucí trend nebude mít dlouhého trvání, jelikož již v dubnu se na datech projeví celní válka, kterou americký prezident Trump vyhlásil zbytku světa, včetně Evropy.

Krátkodobě pak může v průmyslu nastat zlepšení, jelikož mnohé evropské firmy se mohou snažit své americké odběratele předzásobit, ovšem dlouhodobě by se pro český průmysl jednalo o špatnou zprávu. Pokud EU s USA nakonec dosáhnou přijatelné dohody, čeká tuzemský průmysl letos podle nás přibližná stagnace. Pokud dohody dosaženo nebude, počítáme s poklesem kolem 1 až 2 %.

Vít Hradil, INVESTIKA, investiční společnost

Aktuální číslo
Objednat »