Květnové výsledky cen v průmyslu klamou tělem. Na první pohled vypadají velmi dobře, avšak při pohledu do struktury to už tak pěkný obrázek není. Firmy jsou sice pod tlakem slabší poptávky, ale to ještě neznamená, že své výrobky automaticky zlevňují.
- Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu květnu vykázaly meziměsíční pokles o 0,6 %, což odpovídá meziročnímu snížení o 0,8 %.
- Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 1,5 %, meziročně naopak vzrostly o 15,7 %.
- Ceny stavebních prací vzrostly o 0,4 % meziměsíčně a o 3,9 % meziročně.
- Ceny tržních služeb pro podniky vzrostly o 0,2 % meziměsíčně a o 4,4 % meziročně.
Celkové číslo z průmyslu vyznívá pozitivně, avšak je primárně ovlivněno snižováním cen v energetice a zlevňováním pohonných hmot, nikoliv zlevňováním průmyslových výrobků.
Zpracovatelský průmysl je z pohledu růstu cen na nule, nicméně právě do jeho výsledků se započítávají ceny rafinerií, i když se konkrétně nezveřejňují. Jejich vliv je přitom letos zásadní, a navíc se brzy zastaví v důsledku nepříjemného obratu na světovém trhu s ropou.
Naděje, že by se v nejbližší době obrátil pro spotřebitele negativní trend zdražování potravin, klesá s každým novým přicházejícím číslem. V zemědělství sice ceny oproti dubnu stagnovaly, avšak meziročně si stále připisují 15,7 % s tím, že svižně rostou jak v rostlinné, tak živočišné výrobě. Obrat může přijít teprve až s letošní úrodou. Nepřekvapuje proto, že v mezičase dochází k dalšímu zrychlení výrobních cen u potravinářských zpracovatelů.
Ani další čísla od výrobců nevyznívají příliš pozitivně. Nepřekvapivý je zrychlující trend růstu cen ve stavebnictví, které se potýká s nedostatkem kapacit, a nahoru jdou i ceny služeb pro firmy – počínaje reklamou až po dopravu.
Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas