Aby si Češi přilepšili k důchodu, investují i do kryptoměn

Doposud to vyzkoušela pětina republiky

Ochránit sami sebe proti inflaci, zabezpečit se na důchod nebo se stát finančně nezávislým – to jsou hlavní motivace Čechů pro investování do kryptoměn. Nejobchodovanější z nich i nadále zůstává bitcoin. Podle průzkumu agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT) z listopadu investovala do kryptoměn už pětina Čechů. Nejvíce pak přitahuje vysokoškolsky vzdělané muže mezi 31–35 lety, vyplývá z dat burzy Coinmate.

„Dlouhodobě edukujeme Čechy o výhodách kryptoměn a radíme jim, jak do nich investovat. Klíčová dovednost je nepodléhat emocím a držet se pravidelných vkladů, což podle dat dělají čtyři pětiny našich uživatelů, zbytek přišel obchodovat například intradenně. Ačkoli je i ta nejkonzervativnější kryptoměna, tedy bitcoin, volatilní, investuje do něj čím dál více lidí, berou jej vážně a počítají s ním do budoucna. Je s námi taky už 10 let a doposud vždy fungoval v pravidelných cyklech. Je vidět, že investovat pravidelně část finančních prostředků velmi dobře funguje,“ říká Roman Valihrach, CEO Coinmate.

Popularita i v regionech

Praha není jediným městem v Česku, kde se daří investicím do kryptoměn, ačkoli má nejsilnější zastoupení uživatelů. Bitcoinu a dalších se nebojí v žádném koutu republiky. Druhé a třetí místo v počtu uživatelů pak patří Brnu a Ostravě, které mají potenciál šlapat hlavnímu městu na paty.

„Nejvíce uživatelů skutečně pochází z Prahy, ostatní velká města však mají tendenci se na Prahu pomalu dotahovat. Abychom pomohli rozšířit povědomí o kryptoměnách do všech koutů republiky, začali jsme objíždět regiony s akcí Sobotní škola bitcoinu, kde předáváme svoje zkušenosti a zasvěcujeme do kryptosvěta i úplné začátečníky. Zároveň jsme otevřeli kancelář ve Zlíně a chceme tam nabídnout nové pozice. Postupně bychom tak rádi přivedli ke kryptoměnám lidi i z krajů mimo velká města. Věříme totiž, že bitcoin a další kryptoměny mohou být skvělým prostředkem, jak si přilepšit třeba na důchod,“ doplňuje Valihrach.

Král je jen jeden – bitcoin

Podle dat české kryptoměnové burzy je stále nejobchodovanější kryptoměnou ta nejstarší, tedy bitcoin. Uživatelé Coinmate obchodují s bitcoinem až desetkrát více než s ethereem. Druhou příčku momentálně obsazuje coin tether. Většina ze všech investorů kryptoměny využívá jako doplňkový příjem, chrání se s jejich pomocí proti inflaci nebo s nimi spoří na důchod. Kryptoměny jako investiční aktivum ve výrazném nepoměru využívají více muži.

„Nejznatelnější rozdíl ohledně investování vidím mezi muži a ženami, neboť žen investuje jen 12 %. Věřím ale, že se vznikajícími iniciativami, jako třeba Holky v kryptu, k technologiím a modernímu investování přistoupí více žen. Vnímáme, že se lidé kryptoměn pořád trochu bojí kvůli nekvalitním projektům, které se na trhu vyskytují. Od těch ho však očistí přicházející regulace MiCA,“ dokončuje Valihrach.

CEO Coinmate_Roman Valihrach_03 (1) (1) (1)
Roman Valihrach, CEO Coinmate