Akcie i dluhopisy vyletěly v listopadu nahoru

Partners index akciových fondů rostl během listopadu o 6,2 %, od začátku roku je v kladných číslech o 12,4 %. Dobře na tom byly i dluhopisové fondy a Partners index dluhopisových fondů rostl o 1,2 %, od začátku roku dosáhl na zhodnocení 6,6 %. Smíšené fondy reagovaly na růst akcií a rostly o 3,7 %, od začátku roku rostly ale o 7,6 %.

Listopad se stal jedním z nejúspěšnějších měsíců za několik let. Americké akcie vyskočily skoro o 9 procent výše a evropské byly s osmiprocentním zhodnocením v závěsu. Také dluhopisové trhy nezaostávaly a index českých státních dluhopisů se posunul o 2 procenta, což udělalo veliký radost konzervativním investorům. Hlavním důvodem k nákupní horečce byla změna nálady na trzích směrem k pozitivnímu výhledu. Investoři totiž začali očekávat brzké snížení základních sazeb a tím uvolnění celosvětově extrémně přísné měnové politiky.

Trend klesající inflace je všudypřítomný, což snižuje tlak na centrální banky. „Jednou z mála výjimek z klesající inflace je Česká republika, kde se projevila loňská dotace elektrické energie. Inflace se proto na pár měsíců dostala opět nad 8 procent. Nicméně, tento efekt zmizí a v prvním čtvrtletí se podle prognózy České národní banky inflace rychle dostane na úroveň 3 či 4 procent,“ vysvětluje ekonom finanční skupiny Partners Martin Mašát. Menší strach z inflace a vysokých úroků působil pozitivně na ceny všech finančních aktiv, a proto více než solidní čísla ukázaly jak akciové, tak dluhopisové podílové fondy.

Partners index akciových trhů rostl o 6,2 %

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v listopadu okolo 6,2 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 7,3 procenta. Vyplývá to z Partners Indexu fondů za listopad.

Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí buď na konkrétní regiony či sektory, vykázala za listopad na rozdíl od fondů zaměřených na hlavní trhy kladnou průměrnou výkonnost pouze 1,2 procenta. Hlavním důvodem odlišné výkonnosti této skupiny fondů je zaostávání výkonnost fondů zaměřených na střední a východní Evropu a akcie nerozvinutých zemí. Například česká burza v listopadu přidala pouhých 1,7 procenta, zatímco index světových akcií vyrostl o 9 procent.

Výkonnosti akciových fondů

30. 11. 2023listopadod počátku roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK6,2%12,4%7,3%20,7%41,1%78,0%38
PIF-SPEC4,9%15,4%12,5%17,3%27,9%38,0%14
Zdroj: Partners
PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Partners index dluhopisových fondů rostl o 1,2 %

Výnosy českých státních dluhopisů klesaly nejen v souladu s výnosy státních dluhopisů v zahraničí, ale nad očekávání se vyvíjel i deficit státního rozpočtu. Navíc, ratingová agentura Moody’s zlepšila výhled ratingu České republiky z negativního na pozitivní. „Nižší inflace a tím pádem větší poptávka po výnosech dlouhodobých dluhopisů posunula jejich ceny výše. To je dobrou zprávou pro dluhopisové fondy, které si letos připisují nadprůměrnou výkonnost,“ dodává Mašát. Podílníci dluhopisových fondů se mohou těšit z budoucího reálného zhodnocování svých konzervativních rezerv.

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo 1,2 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o 6,1 výše.

Rizikovější dluhopisy díky pozitivní náladě na akciových trzích a poklesu rizikových přirážek skončily v listopadu s pozitivním zhodnocením 2,4 procenta. Meziročně jsou výše o 7,4 procenta.

Výkonnosti dluhopisových fondů

30. 11. 2023listopadod počátku roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH1,2%6,6%6,1%1,5%5,4%7,3%18
PIF-HY2,4%8,0%7,4%2,7%12,3%21,6%22
Zdroj: Partners
PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Smíšené fondy rostly o 3,7 %

Smíšené fondy v souladu s cenami akcií a dluhopisů připsaly klientům kladné zhodnocení. Jejich průměrná hodnota vzrostla meziměsíčně o +3,7 procenta a meziročně jsou 5,5 procent v zisku.

Výkonnost smíšených fondů

30. 11. 2023listopadod počátku roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX3,7%7,6%5,5%6,4%13,7%21,2%50
Zdroj: Partners