Akciové trhy v dubnu dále rostly

Ilustrační snímek, zdroj: pixabay.com

Partners index akciových fondů dosáhl za duben 2 %. Dluhopisové fondy začaly v dubnu také růst a Partners index dluhopisových fondů tak činil 0,4 %. Smíšeným fondům se rovněž dařilo a na další cestě vzhůru dosáhly 1,4 %.

Duben patřil k tomu málu měsíců, které potěšily všechny druhy investorů. Zhodnocení si připsaly jak akciové fondy, tak dluhopisové. Obecně pozitivní nálada na trzích byla způsobena souhrou několika faktorů. Mezi hlavními analytici zmiňují rychlejší otevírání ekonomik, a tedy větší růsty HDP, než se před nějakou dobou očekávalo, což posunulo například americký akciový index S&P jen za duben o 5 % výše.

Nárůst cen dluhopisů byl zase způsoben předchozí prudkou korekcí. „Vedle vývoje pandemie se do popředí dostává nové téma, a to potenciální hrozba inflace. Zatímco před pár měsíci se potácela v Evropě kolem nuly, nyní se blíží 2 %. V České republice je dlouhodobě nad cílem ČNB a v USA vzrostla již na 2,6. A to je teprve začátek,“ říká investiční stratég Partners Martin Mašát.

Partners index akciových trhů v dubnu dosáhl 2 %

Pozitivní nálada převládala i v Evropě či na nerozvinutých trzích. Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice dosáhla jen za duben plus 2 %. Meziročně mohli klienti bez problému dosáhnout na zhodnocení 32,4 %. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za duben. „Impozantní nárůst hodnoty akciových fondů, který si klienti připsali, jde na vrub výprodejů akcií před rokem, protože právě v tu chvíli vrcholila korekce živená strachem z přicházející pandemie viru covid-19,“ dodává Mašát.

1

Partners Index dluhopisových fondů konečně rostl na 0,4 %

Konzervativní investoři spořící v dluhopisových fondech si po nějakém čase mohou dopřát kladný měsíc díky růstu cen dluhopisů po předchozím propadu. „Výnosy od počátku roku vzrostly tak významně, že dluhopisové fondy mají konečně šanci dohánět inflaci,“ upřesňuje situaci Mašát. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla v dubnu 0,4 % a meziročně to je 1 %.

2

Smíšené fondy dále rostly na 1,4 %

Smíšené fondy dosáhly v dubnu, hlavně díky kladnému příspěvku akciových pozic, na průměrnou výkonnost 1,4 % a meziročně jsou výše o 13 %.

3