Akciové trhy v květnu zpomalily svůj růst

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Partners index akciových fondů dosáhl za květen 0,6 %. Dluhopisové fondy vlivem inflace v květnu poklesly a Partners index dluhopisových fondů tak činil -0,1 %. Smíšeným fondům se dařilo a na cestě vzhůru dosáhly 0,5 %.

V květnu se růst hodnot podílových fondů zpomalil oproti předchozím měsícům. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohyboval. Pouze mírné zisky zaznamenaly americké akcie, ale evropské a hlavně středoevropské akciové indexy se posunuly o několik procent výše.

Partners index akciových trhů v květnu dosáhl 0,6 %

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice dosáhla za květen plus 0,6 %. Meziročně klienti dosáhli na zhodnocení 28,6 %. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za květen. „Meziroční impozantní nárůst hodnoty akciových fondů je stále dán korekcí, která u akcií proběhla na začátku pandemie v 1. čtvrtletí roku 2020,“ dodává investiční stratég Partners Martin Mašát.

1

Partners index dluhopisových fondů poklesl na -0,1 %

Na dluhopisové trhy působila především inflace, která například v USA přeskočila 4 % a i v České republice opustila se svými 3,1 % toleranční pásmo České národní banky. „Růst inflace a potažmo požadovaných výnosů tlačil níže ceny dluhopisů, respektive hodnotu dluhopisových fondů,“ upřesňuje Mašát.

Konzervativní investoři spořící v dluhopisových fondech proto zažili měsíc, kdy v průměru ceny dluhopisových fondů mírně korigovaly svoji hodnotu. „Dluhopisové fondy mají nyní šanci konečně dosáhnout na vyšší úroky, které jsme kromě krátké epizody neviděli už od roku 2013,“ upřesňuje situaci Mašát. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů byla v květnu –0,1 % a meziročně to je –0,4 %.

Fondy rizikových dluhopisů se díky utahování rizikových prémií udržely v květnu na původních hodnotách. Meziročně přidaly 10 % díky propadu cen těchto dluhopisů na počátku loňského roku.

2

Smíšené fondy rostly na 0,5 %

Smíšené fondy dosáhly v květnu, hlavně díky kladnému příspěvku akciových pozic, na průměrnou výkonnost 0,5 % a meziročně jsou výše o 12,1 %.

3