Aktivita na hypotečním trhu v dubnu zesílila

Průměrná sazba poklesla na 5,1 %

Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v dubnu hypotéky v objemu 21,9 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 20,4 %. Po zohlednění tradiční sezónnosti by byl nárůst ještě vyšší, jelikož duben bývá obvykle ve srovnání s březnem slabší měsíc (graf 1 a 2).

image004

Meziroční růst hypoték v dubnu tak opět zesílil a přesáhl 100 %, to však bylo způsobeno částečně i relativně slabší aktivitou v dubnu 2023. Letošní dubnový objem poskytnutých hypoték byl tak již zhruba na úrovni dubna roku 2020, ačkoli počet poskytnutých hypoték byl stále o čtvrtinu nižší.

image005

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů dále poklesla z březnových 5,19 % na 5,10 %, rychlost meziměsíčního poklesu se oproti předešlým měsícům snížila (graf 3). Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst a dostaly se na nejvyšší úroveň v letošním roce v důsledku slábnoucího očekávání poklesu sazeb ze strany zahraničních centrálních bank.

image006

Uvedený vývoj částečně uzavřel dosavadní prostor pro rychlejší pokles hypotečních sazeb, ačkoli trhy jsou v současnosti rozkolísané a tržní sazby se v posledních dvou týdnech opět mírně snižují. Ve srovnání s minulým měsícem jsou zhruba na obdobné úrovni a jejich průměrná dubnová hodnota je zhruba necelý procentní bod pod průměrem loňského roku.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA