Ani loni jsme neutráceli

Maloobchod v prosinci mírně vzrostl, za celý rok 2023 ale rekordně propadnul

Konec minulého roku se na straně spotřeby domácností nesl ve znamení mírného oživení. Maloobchodní tržby v prosinci meziměsíčně lehce vzrostly o 0,2 %, zejména díky vyšším útratám za pohonné hmoty a nepotravinářské zboží. Naopak tržby za potraviny poklesly o 0,4 %. V meziročním srovnání se pak maloobchod dostal podruhé v řadě do černých čísel s růstem o 1,6 %, navzdory pokračujícímu poklesu tržeb za prodej potravin. Ty klesají nepřetržitě již dvacátý měsíc v řadě a v porovnání s rokem 2019 zaostávají o významných 11 %.

Za celý rok 2023 propadly tržby v maloobchodě o rekordních 4,1 % a překonaly tak 3,8% pokles z předminulého roku. Spotřeba domácností byla extrémně utlumená především v důsledku vysoké inflace, respektive pokračujícího poklesu reálných mezd. Svou roli sehrál také negativní sentiment domácností, který v kombinaci s atraktivními úrokovými sazbami na spořících účtech vedl k odkládání spotřeby ve prospěch hromadění úspor. Agregátní míra úspor v minulém roce vzrostla na 19 % oproti dlouhodobému průměru okolo 12 %.

image002 (2)

V letošním roce očekáváme postupné oživení spotřebitelné poptávky, která bude hlavním tahounem růstu české ekonomiky. Na jedné straně počítáme s obnoveným růstem reálných mezd díky návratu inflace do blízkosti 2% cíle, na druhé straně počítáme s postupným rozpouštěním nad-úspor domácností. Celkově je ale třeba počítat s tím, že oživení spotřebitelské poptávky bude relativně pozvolné a s významnějším růstovým impulsem počítáme spíše až ve druhé polovině letošního roku.

Dominik Rusinko, analytik ČSOB