Apple se loni dařilo

Začátkem letošního roku tržní kapitalizace firmy jako první na světě dosáhla tří bilionů dolarů

Čistý zisk společnosti Apple v prvním fiskálním čtvrtletí (za tři měsíce do 25. prosince) vzrostl o 20,4 % na 34,63 miliardy dolarů (758,8 miliardy Kč) a tržby stouply na nový rekord, za tři měsíce do 25. prosince se zvýšily o 11 % na 123,9 miliardy dolarů. Analytici v průměru očekávali tržby jen 118,7 miliardy dolarů a zisk 31 miliard dolarů.

Od ledna 2007, kdy spoluzakladatel a bývalý šéf Applu Steve Jobs představil první model telefonu iPhone, cena akcií Applu posílila o zhruba 5800 %. Americký akciový index S&P 500 přitom ve stejném období vzrostl pouze o zhruba 230 %. „Apple byl a stále je neuvěřitelným příběhem růstu, který se opírá o produkty, po nichž lidé touží, a o rostoucí portfolio služeb,“ uvedl analytik Trip Miller ze společnosti Gullane Capital Partners.

Tržní hodnoty ve výši jednoho bilionu dolarů Apple dosáhl v srpnu 2018, hranici dvou bilionů dolarů pak pokořil předloni v srpnu. V průběhu loňského roku jen na krátkou dobu přišel o titul nejhodnotnějšího podniku světa, když jej předstihl americký softwarový gigant Microsoft. Tomu však nyní k dosaženi tržní hodnoty tři biliony dolarů chybí zhruba půl bilionu.