Až se zima zeptá…

Proč máte zbytečně drahé pojištění chaty?

Je čas připravit chatu či chalupu na zimní měsíce, a proč ne také porovnat její pojištění se současnou situací na trhu. Ceny rekreačních nemovitostí totiž již druhým rokem strmě padají, a nižší hodnota chaty znamená nižší cenu pojištění. Každé zlevnění nemovitosti o 100 000 Kč také zlevňuje roční pojistné přibližně o 90 korun ročně, poukazuje analýza serveru Top-Pojištění.cz.

Zatímco během pandemie poptávka po rekreačních nemovitostech výrazně převyšovala nabídku, dnes je tomu naopak. Například podle dat služby Bezrealitky proto průměrná cena chat a chalup klesla jen od loňské sezóny téměř o pětinu (18,1 %).

Je to přitom právě reálná cena nemovitosti, od které se největší měrou odvíjí pojistné podmínky, porovnáním nabídek napříč trhem a sjednáním nové smlouvy tedy lze výrazně ušetřit. „Odborníci na realitním trhu dokonce u některých rekreačních nemovitostí předpovídají pokles cen o 30 %. V případě poklesu hodnoty nemovitosti z 3 000 000 Kč na 2 000 000 Kč lze ušetřit na pojistce kolem 900 korun ročně. Pravidelná aktualizace pojistky se tak vyplatí,“ uvádí Ondřej Vacek, produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz.

Modelové příklady

Hodnota nemovitostiRoční pojistné
2 000 0000 Kč4374 Kč
2 600 000 Kč4922 Kč
3 000 000 Kč5275 Kč
Zdroj: Top-Pojištění.cz


Je třeba zabezpečit nemovitost

Jenže k čemu je i to nejvýhodnější pojištění, když pojišťovna pojistnou událost neuzná. Kromě vypnutí hlavního jističe nebo vypuštění vody z potrubí a nádrží je proto třeba dbát na řádné zabezpečení objektu. Jednak proto, že aby pojišťovna nárok uznala, je třeba prokázat, že zloděj musel překonat nějakou překážku. Tedy že sekačka stála za zamčenými dveřmi, a ne pod přístřeškem mezi hráběmi a hromadou polen.

Navíc ale platí, že maximální výši, do jaké uhradí odcizené věci, pojišťovny určují podle takzvaných bezpečnostních tabulek. A lepší zámek, bezpečnostní dveře či elektronický zabezpečovací systém posouvají nemovitost v těchto tabulkách do vyšší kategorie. Nehledě na to, že opatření tohoto druhu mohou zloděje snadno odradit a ke škodě ani nedojde.

„Rekreační nemovitosti mívají mnohá specifika, která je při jejich pojišťování dobré zohlednit. Ze statistik pojišťoven například vyplývá, že v případě chat nejčastěji řeší pojistné události způsobené přírodními živly. Některé pojišťovny přitom nabízejí produkty určené pro objekty s fotovoltaikou, které mohou pokrýt škody na panelech způsobené krupobitím. Existují také připojištění zahrad, která pokryjí následky silného větru. A v neposlední řadě stojí za úvahu pojistit také takzvané vedlejší stavy, například studnu či plot,“ radí Vacek.

Pojištění s krytím „na míru“ dané chatě či chalupě přitom nemusí být drahé. Ušetřit lze nejen zohledněním aktuální ceny nemovitosti, ale také sjednáním více produktů u stejné pojišťovny, tedy například pojištění bytu i chaty, což je většinou odměněno nějakou formou zvýhodnění. Některé pojišťovny kalkulují ceny pouze na základě plochy nemovitosti, což se vyplácí v případě méně rozlehlých objektů. Tyto i další faktory se mohou sečíst do velmi výrazného cenového rozdílu, vždy je proto nutné porovnat nabídky různých poskytovatelů.