Bankou roku 2020 se stala Česká spořitelna. Ocenění získaly také Generali Česká pojišťovna a Hypoteční banka

Ilustrační foto. Zdroj: Česká spořitelna

V hlavní kategorii devatenáctého ročníku Banka roku zvítězila Česká spořitelna. Její generální ředitel a předseda představenstva Tomáš Salomon se stal zároveň Bankéřem roku a získal speciální cenu Mastercard Special Award za mimořádný přínos ke stabilizaci ekonomiky v době koronakrize. V kategorii Pojišťovna roku bodovala Generali Česká pojišťovna. Pojišťovákem roku se stal, volbou svých kolegů z ostatních pojišťoven, Martin Žáček z UNIQA pojišťovny. Nejlepší hypotékou zvolili porotci Hypoteční banku ze skupiny Československé obchodní banky. Ta získala ocenění Banka bez bariér. Hlavními partnery soutěže jsou společnosti KPMG Česká republika, Fincentrum & Swiss Life Select a Investiční fond Quant. Novým partnerem se stal Mastercard.

„Rok 2020 byl náročný pro všechny, také pro banky a pojišťovny. Práce bankéřů měla vloni i státotvorný rozměr, zejména když pomohli nastavit stabilizační pravidla pro finanční sektor. Zde díky patří zejména Tomáši Salomonovi a Janovi Juchelkovi,“ míní zakladatel soutěže Banka roku Petr Stuchlík.

Slavnostní ceremoniál Banka roku se měl podle původního plánu uskutečnit už v listopadu 2020. Z epidemiologických důvodů se nakonec konal ve speciálním online režimu. Provázel jím novinář a YouTuber Janek Rubeš. Celé slavnostní předání můžete zpětně zhlédnout na oficiálních stránkách soutěže: www.bankaroku.cz .

Tomáš Salomon
Bankéřem roku se stal Tomáš Salomon, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny.

Porota cen Banka roku, kterou tvoří zástupci z oblastí byznysu, médií i akademické sféry, rozhodovala o vítězích hlavních cen Banka roku a Pojišťovna roku, oborové ceny Hypotéka roku a speciální ceny Mastercard Special Award za největší přínos společnosti v době koronakrize.

Radek Halíček, řídící partner české kanceláře KPMG, shrnul důvody, proč hlavní ocenění Banka roku tentokrát získala právě Česká spořitelna: „Prokázala mimořádnou schopnost se přizpůsobit a pružně reagovat. Důkazem je její úlevový program, ale také ostatní aktivity na bankovním trhu. Porota ocenila její přístup k digitalizaci a otevřenou komunikaci.

V kategorii Pojišťovna roku si cenu odnesla Generali Česká pojišťovna. „Pojišťovnictví je specifický a dlouhodobý byznys. Generali Česká pojišťovna pro řadu Čechů představuje pomyslný symbol oboru. V loňském roce se zvládla pojišťovna nejen přejmenovat, což pro ni rozhodně nebylo jednoduché, ale udělala velký posun v digitalizaci,“ konstatuje generální ředitel společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Filip Duchoň. „Podle ukazatelů Fincentrum Hypoindex se v loňském roce půjčilo přes 250 miliard korun, což je mimořádné. Porota se pro Hypoteční banku rozhodla zejména kvůli vstřícnosti ke klientům a digitalizaci,“ uvedl dále při gratulaci Hypoteční bance k vítězství v kategorii Hypotéka roku.

1
Pojišťovákem roku je Martin Žáček, generální ředitel a předseda představenstva, UNIQA pojišťovny.

Ryze osobnostní kategorie Bankéř roku a Pojišťovák roku vybírají vrcholní představitelé finančních institucí ze svého středu. Vítěze v kategorii Banka bez bariér, kterým se pro letošek stala Československá obchodní banka, pak určují ve spolupráci s Kontem Bariéry hendikepovaní občané ve všech krajských městech republiky.

Cenu také získal generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon za největší přínos české společnosti v oblasti bankovnictví v době koronakrize. „Při udílení ocenění Mastercard Special Award porota zohlednila především rychlost a flexibilitu, se kterou Česká spořitelna pod vedením Tomáše Salomona v reakci na bezprecedentní situaci implementovala mnoho inovativních řešení, která měla v dané době přímý vliv na koncového zákazníka,“ doplňuje Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Rád bych vzpomenul na našeho drahého přítele a člena poroty pana profesora Mejstříka, který v lednu 2021 zemřel. Pan profesor byl neobyčejně renesanční člověk, který nám všem bude chybět,“ připomněl Petr Stuchlík v závěru videoceremoniálu.

Výsledky ocenění Banka roku 2020

Banka roku
1. Česká spořitelna, a.s.
2. MONETA Money Bank, a.s.
3. Air Bank a.s.

Pojišťovna roku
1. Generali Česká pojišťovna a.s.
2. UNIQA pojišťovna, a.s.
3. Allianz pojišťovna, a.s.

Hypotéka roku
1. Hypoteční banka, a.s.
2. MONETA Money Bank, a.s.
3. Česká spořitelna, a.s.

Mastercard Special Award
Tomáš Salomon – generální ředitel a předseda představenstva, Česká spořitelna, a.s.
Ocenění ve výše uvedených kategoriích uděluje odborná porota.

Bankéř roku
Tomáš Salomon – generální ředitel a předseda představenstva, Česká spořitelna, a.s.

Pojišťovák roku
Martin Žáček – generální ředitel a předseda představenstva, UNIQA pojišťovna, a.s.

Banka bez bariér
1. Československá obchodní banka, a. s.
2. Česká spořitelna, a.s.
3. Komerční banka, a.s.
Vybírají hendikepovaní spoluobčané ve spolupráci s Kontem Bariéry.

Odborná porota ocenění Banka roku 2020
Členy odborné poroty jsou Hana Blovská (místopředsedkyně Conseq Investment Management), Vlastislav Bříza (majitel KOH-I-NOOR holdingu a.s.), Michal Čarný (generální ředitel Mastercard pro Českou republiku a Slovensko), Robert Čásenský (šéfredaktor časopisu Reportér), Filip Duchoň (generální ředitel a předseda představenstva Fincentrum & Swiss Life Select a.s.), Petr Dvořák (prorektor VŠE), Daniel Heler (podnikatel a bývalý bankéř), Pavel Kysilka (několikanásobný bankéř roku), Barbora Tyllová (country manažerka PayU), Miroslav Zámečník (ekonomický analytik a člen NERV 2020), Eva Zamrazilová (předsedkyně Národní rozpočtové rady), Tereza Zavadilová (novinářka) a Jan Žůrek (prezident České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj).