Bankovní rada nezměnila pravidla pro poskytování hypoték

Bankovní rada České národní banky ponechala beze změny pravidla pro poskytování hypoték. Nadále platí limit výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent. Zbývající dva limity zůstávají deaktivované. Oznámila to členka bankovní rady Karina Kubelková.

ČNB začala uvolňovat pravidla pro poskytování hypoték v minulém roce. Od loňského července zrušila povinnost pro banky uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu žadatele o hypotéku (DSTI). Od začátku letošního roku banky nemusí uplatňovat ani limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI).

„V situaci postupného oživování aktivity na hypotečním a nemovitostním trhu je působení ukazatele LTV důležité pro zachování dlouhodobé stability poskytovatelů hypotečních úvěrů a domácností,“ uvedla Kubelková.

Bankovní rada dnes také doporučila poskytovatelům úvěrů na bydlení, které nejsou zajištěny zástavním právem k nemovitosti, aby se zvýšenou mírou obezřetnosti posuzovali žádosti o úvěry, u nichž DSTI překračuje 40 procent a DTI překračuje osm ročních příjmů. Ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub zdůraznil, že ČNB se nesnaží omezit úvěrování, pouze dává bankám doporučení, jak přistupovat k rizikům na trhu, který by se měl v následujících letech rychle rozvíjet. Podle Holuba očekávaný růst úvěrů v tomto sektoru souvisí s vládními programy zaměřenými na rekonstrukci nemovitostí a dosažení energetických úspor.

Kubelková doplnila, že cílem doporučení je snížit rizika, která plynou z poskytování úvěrů na bydlení. Upozornila, že při pozorovaném oživení nemovitostního i hypotečního trhu, který své loňské dno, se zvyšuje objem rizikových úvěrů.

Zástupci ČNB také upozornili, že pro mediánovou domácnost, která si pořizuje vlastní bydlení, zůstávají nemovitosti nadhodnocené zhruba o 62 procent. Data z bank ale podle Holuba ukazují, že klienti, pro které jsou ceny nemovitostí nadhodnocené, si hypoteční úvěry nesnaží brát. Považuje to za dobrý signál, protože se nebude zvyšovat počet dlužníků, kteří by se v případě nepříznivého vývoje ekonomiky dostávali do problémů se splácením úvěrů.

Zdroj: ČTK