Banky loni poskytly úvěry na bydlení za 172 mld. Kč

Protect Your House. The concept of Protection and property insurance.

Banky v roce 2023 přes náročnější tržní podmínky poskytly domácnostem úvěry na bydlení za 172 miliard korun. Z toho 138 miliard korun představovaly hypotéky a 34 miliard korun úvěry ze stavebního spoření, vyplývá z odhadů a dat skupiny ČSOB.

Hypoteční úvěry tak vykázaly meziroční 15% pokles, úvěry ze stavebního spoření klesly o 37 %. Průměrná výše hypotéky činila tři miliony korun a průměrná úroková sazba hypoték 5,76 %.

„Poptávku klientů tlumil zejména meziročně silný růst průměrných úrokových sazeb, mírně klesající ceny nemovitostí a rostoucí ceny zboží a služeb kvůli vysoké inflaci, což vyústilo v pokles kupní síly obyvatel. Inflace a tržní úrokové sazby by však měly letos s největší pravděpodobností klesat a díky tomu lze očekávat další mírné oživení úvěrů na bydlení,“ říká Martin Vašek, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny. Ten očekává v letošním roce odraz trhu ode dna a odhaduje, že za rok 2024 by mohla činit výše úvěrů poskytnutých na bydlení 180 až 200 miliard korun. Vliv na to bude mít samozřejmě inflace a také nominální růst mezd.