Barometr obliby spoření: Češi hledají, kam „ukrýt“ peníze před inflací

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Stavební spoření, které je dlouhodobě nejoblíbenějším produktem pro ukládání peněz, se ve druhém čtvrtletí letošního roku umístilo v Barometru obliby spoření na druhém místě. O tři procentní body ho přeskočily drahé kovy. Zdá se, že možný růst inflace vede Čechy k této zdánlivě bezpečné formě ukládání peněz.

„Signály růstu inflace a diskuse o zdražování pohonných hmot, potravin a spotřebního zboží se projevily v růstu oblíbenosti drahých kovů. Teprve podruhé v historii Barometru předstihly v oblíbenosti – byť těsně – stavebko,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Drahé kovy – zejména zlato – tak hrají v očích některých Čechů stále roli „jistoty“. Přitom nejde o úplně racionální postoj. Zlato, jehož likvidita je omezená, neznamená jednoznačnou ochranu úspor před inflací. Jeho cena není garantována, ale je ovlivněna poptávkou a nabídkou, které s vývojem inflace nebo úrokových sazeb souvisejí jen nepřímo.

Stavebko, které je podle Barometru dlouhodobě nejoblíbenějším produktem pro spoření, se ve druhém čtvrtletí umístilo na druhém místě s 55 %. „V rámci dlouhodobého sledování se popularita stavebka pohybuje v rozmezí 55–62 %. Je to logické – stavebko vychází ve všech parametrech jako ideální varianta bezpečného spoření, a to díky optimálnímu mixu doby spoření, výši úročení, státní podpoře či obchodním akcím jednotlivých stavebních spořitelen. Podstatné je, že stavebko dlouhodobě překonává inflaci,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Tradičně vysoko se v Barometru drží také další konzervativní formy spoření – „penzijko“ a spořicí účty. Obě však, stejně jako stavebko, zaznamenaly ve druhém čtvrtletí pokles. Obliba penzijního spoření poklesla o pět procentních bodů na 48 % a spořicích kont o tři procentní body na 39 %. Akcie a podílové fondy naopak rostly. Druhé čtvrtletí roku 2021 je tak ve znamení drobného posílení preferencí rizikovějších instrumentů.

1
IBRS, květen 2021, N = 1000, stat. chyba: max. 2,6 %. Bez ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte, prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou.

Poprvé byly do Barometru zařazeny i kryptoměny. Nicméně Češi potvrdili, že spoléhají spíše na tradiční formy spoření a ke kryptoměnám, jakožto značně rizikové formě uložení peněz, mají zdravě rezervovaný postoj. Jak k názoru respondentů přispěl celosvětový pokles hodnoty kryptoměn, ukáže až čas. S 32% oblíbeností se kryptoměny umístily až na chvostu Barometru. Hůře jsou na tom již jen termínované vklady a spoření doma – „do slamníku“.