Barometr obliby spoření: Také v prvním čtvrtletí roku 2021 je stavebko na špici

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Stavební spoření se dlouhodobě drží v čele pelotonu oblíbenosti spořicích produktů, v nichž Češi ukládají a zhodnocují své peníze. Podle Barometru obliby spoření se stavebko v prvním čtvrtletí roku 2021 umístilo s 57 % opět na 1. místě. V rámci dlouhodobého sledování se jeho popularita pohybuje v rozmezí 55–60 %.

„V době nejistoty způsobené koronavirovou pandemií se lidé uchylují ke stabilnímu a bezpečnému nástroji zhodnocení peněz. Stavební spoření přitom přesně tato kritéria splňuje. Dá se předpokládat, že i do budoucna bude jeho obliba vysoká, zejména kvůli jednoduchosti, nadstandardnímu zhodnocení a univerzálnosti,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen, a dodává: „Očekáváme, že stavebko bude stále preferovaným produktem, do kterého budou lidé investovat peníze získané díky daňovým reformám od ledna letošního roku.“

Z dalších produktů a komodit sledovaných v Barometru stojí za zmínku drahé kovy, jež se dlouhodobě těší velké oblibě, ale již potřetí za sebou vykázaly mírný pokles. To může souviset s tím, že v počátcích pandemie hledali lidé „jistotu“ ve zlatě a jeho cena rostla, avšak nyní jsme svědky opačného trendu.

Pokles zaznamenali i další lídři Barometru. Jen zástupci kapitálového trhu vykázali v rámci sledovaných komodit drobný růst. Nicméně oblíbenost akcií a fondů je například ve srovnání se stavebkem dlouhodobě výrazně nižší, a to na úrovni přibližně jedné třetiny respondentů. Volatilita kapitálového trhu tak u většiny společnosti v porovnání s jistotou stavebka výrazně prohrává.

1
Otázka: Bez ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou.