BC: Hlavními tahouny roku byly investice

Petr Hrubý, zakladatel skupiny Broker Consulting

Skupina Broker Consulting dosáhla meziročního růstu obratu o 5,6 procenta

Podle předběžných hospodářských výsledků vzrostl loni obrat širší skupiny Broker Consulting v Česku a na Slovenku o 5,6 procenta na 2,8 miliardy korun. Broker Consulting Česká republika registruje obdobný meziroční růst, konkrétně ve výši 5,4 procenta. Širší skupina, ale i akciová společnost Broker Consulting tak rostly již po čtyřiadvacáté v řadě, a to navzdory negativnímu vývoji na trhu hypoték i ekonomickým a společenským nejistotám v roce 2022.  Největšími tahouny loňského roku byly investice, v porovnání s rokem 2021 se počet zprostředkovaných smluv zvýšil o polovinu. I po turbulencích na trzích tak společnost znovu potvrdila silnou pozici lídra na poli finančního a realitního zprostředkování.

Koronavirová pandemie odstartovala v Čechách výrazný trend v zájmu o vlastní finance. Díky našim službám, zejména dlouhodobé strategii v podobě finančního plánu, byli klienti na náročnější časy lépe připraveni. Dříve byly díky výhodným úrokovým sazbám v hledáčku jejich zájmu hlavně nemovitosti a jejich financování, v loňském roce dávali přednost tradičním tématům — zabezpečení a ochraně úspor před inflací,“ říká k ekonomickým výsledkům společnosti Broker Consulting její zakladatel Petr Hrubý.

Výsledek ročního hospodaření

Neauditované hospodářské výsledky společnosti potvrdily opětovné navázání na růstové tempo, které si Broker Consulting drží každý rok od svého založení. Téměř u všech komplementárních služeb registruje skupina za rok 2022 růst. Značný u společnosti ProCredia, která se zaměřuje na komplexní servis při zajištění úvěrů klientům, které nemohou nebo nechtějí financovat banky. PRODOMIA Group, specializující se na správu nemovitostí po celé České republice, zaregistrovala také významný růst. MONECO investiční společnost rostla o 34 procent.

Klienti požadovali zabezpečení a investice

Tahouny roku v oblasti finančního plánování a zprostředkování byly především investiční produkty a životní pojištění. Čtyřiadvacetiprocentní nárůst u sjednaných produktů životního pojištění se může zdát vysoký, ale 50procentní nárůst v počtu uzavřených investičních smluv ukazuje, jak rychle stoupla poptávka ze strany klientů, protože měli potřebu ochránit peníze před inflací,“ sděluje k výsledkům Vilém Podliska, generální ředitel a předseda představenstva. Objem aktiv pod radou vedle toho v roce 2022 stoupl o 5 miliard na 25 miliard korun.  

Změna na realitním trhu

Obor realitního zprostředkování loni velmi ovlivnil dramatický pokles na hypotečním trhu, který byl způsoben extrémně rychlým nárůstem úrokových sazeb. Přestože trh s nemovitostmi z velké části v druhé polovině loňského roku zamrzl a výrazně se změnil, zajistila naše společnost svým klientům prodej nemovitostí ve shodné výši jako v roce 2021, tedy za více než 10,3 miliardy korun.

Posílila také společnost BC Real, která má v Broker Consulting dlouholetou tradici v oblasti developmentu. Ta vyrostla o 1,5 procenta na 402 milionů korun.

Spokojenost a důvěra klientů stále roste

Celkový růst společnosti se zvyšuje ruku v ruce s klientskou spokojeností. Ta podle měřených dat nástroje NPS (Net Promoter Score) výrazně vzrostla spolu s důvěrou v kvalitu poskytovaných služeb. Za období předchozích 12 měsíců se zvýšila z hodnoty 59,5 na celkové skóre 67. Takový výsledek odpovídá vysoce nadprůměrným službám, které klienti stále více oceňují. I v porovnání s tuzemským průměrem na realitním a finančním trhu jde o výrazně vyšší hodnotu, než která se běžně při měření vyskytuje.

Širší skupina Broker Consulting expanduje v několika oblastech. Mimo financí a realit je to také oblast developmentu. V přípravě je aktuálně více než 3 000 bytových jednotek v různých regionech České republiky. K aktuálním projektům patří Nová Papírna, Byty Borský park, Central Point Kladno, Na Vyhlídce Kaplice, Apartmány na sjezdovce Plešivec nebo Rezidence Golf Ostravice.

Pozn.: Výše uvedené hospodářské výsledky vycházejí z předběžných neauditovaných údajů.