Bitcoin od začátku roku poráží akcie i zlato

Svou hodnotu zdvojnásobil  

Cena bitcoinu od začátku týdne díky nadějím na oficiální regulované ETF silně roste. Schválení je sice stále daleko, ale očekávání investorů již nyní naceňuje ideální scénář. To by mohlo potenciálně otevřít dveře pro schválení dalších ETF na další kryptoměny, například Ethereum. Ceny obou kryptoměn by mohly zvednout sentiment i na dalších kryptoměnách. To vše se děje v pozadí další korekce na akciových trzích, od kterých se v letošním roce příliš neočekávalo, ale i přesto zatím doručily zajímavé zisky. Ty jsou však velmi vzdálené od zisků, které od začátku roku doručil bitcoin.

K dnešnímu dni je cena bitcoinu o 106,11 procenta výše na 34 078 dolarů. Oproti tomu americké akcie zahrnuté v indexu S&P 500 za stejné období přidaly 10,27 procenta na 4 217 bodů. Více se dařilo růstovým akciím technologického indexu Nasdaq 100, který přidal 34,45 procenta na 14 604,85 bodů. Zlato od začátku rostlo o 8,13 procenta na 1 965,1 dolarů za unci. Ačkoliv bitcoin od začátku roku efektivně zdvojnásobil svou hodnotu, je potřeba se podívat na kontext. K historickým maximům mu stále schází přes 100 %, což znamená, že bude potřeba velká míra důvěry a nadšení ze strany investorů, aby bitcoin zopakoval v dalších 10 měsících něco podobného. Z 16 000 dolarů byl totiž dosavadní růst jistě mnohem jednodušší.

Pro obecný sentiment jistě pomůže postupné zařazení kryptoměn do světa tradičních aktiv přes ETF. Podle reakce trhu je však v tuto chvíli ideální scénář zaceněn. V kontextu slabšího růstu akciových trhů a aktuální korekce však může růst na bitcoinu vrátit do krypto aktiv spekulativní kapitál a retailové investory, které se nechají nadšením strhnout. Na podobnou vlnu jako v roce 2020 však bude navázat složité. Jsme totiž velmi daleko od prostředí nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování, které dostalo od roku 2020 do finančního systému stovky miliard dolarů. Zároveň zdaleka ne všem investorů se podařilo nastoupit v roce 2020. Do trhu se postupně zapojily až v roce 2021, případně 2022 za výrazně vyšší ceny, což je může od další investice držet zpět.

Od trhu nyní očekávám korekci, kterou může vystřídat růst v případě oficiálního stanoviska SEC (Komise pro cenné papíry v USA), že ETF na bitcoin dostalo zelenou. Pro zbytek roku mi přijde, že trhu schází dostatek solidních fundamentů a čekal bych konsolidaci kolem 30 000 dolarů. Trh nás nicméně již několikrát překvapil a je klidně možné, že budeme svědky dalšího nečekaného růstu. 

Štěpán Hájek, analytik XTB