Broker Consulting Index podílových fondů: Akciové fondy jsou od začátku roku v kladných číslech

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Od začátku roku akciové fondy vykazují výkonnost 1,17 %, v říjnu vykazovaly -2,05 %. Dluhopisové fondy si v listopadu připisují zhodnocení 0,95 %, v říjnu 3,07 % a peněžní fondy zaznamenaly nejvyšší meziměsíční propad za listopad a vykazují tak 0,43 %, pro připomenutí v říjnu si připisovaly 5,14 %.

Smíšené fondy si připisují 1,88 %, v říjnu to bylo 0,57 %. Komoditní fondy vykazují pokles ve všech sledovaných obdobích, od začátku roku vykazují pokles -5,97 % a v říjnu poklesly o -6,23 %. Nemovitostní fondy si na konci listopadu odepsaly -8,46 %, v říjnu měly pokles -8,74 %. Index podílových fondů uvádí celkové číslo za jednotlivé skupiny fondů. Rozdílná výkonnost fondů v měně fondu a v CZK je dána vývojem měnových kurzů.

BC_Index_podilovych fondu_v_CZK_listopad_2020

„Listopad byl pro USA značně nabitým měsícem. Začátkem listopadu v USA proběhly volby prezidenta, které se nevyhnuly dramatickému průběhu, na čtvrtek 26. listopadu připadlo díkuvzdání, následované akcí „Black Friday“. Asi nikdo nečekal, že finanční trhy překonají americké volby bez zvýšené nervozity. V listopadu akciové trhy pokračovaly v růstu a vykazovaly poměrně nízkou volatilitu. Oproti tomu na dluhopisových trzích panuje vyšší volatilita vyvolaná rostoucím vládním zadlužením,“ komentuje vývoj na trhu Lukáš Vokel, produktový analytik Broker Consulting.

V listopadu koruna posílila z 27,2 Kč za euro na hranici 26,2 Kč za euro. Toto posílení se negativně projevilo do výkonnosti podílových fondů. Příkladem mohou být peněžní podílové fondy, které zaznamenaly vysoký meziměsíční pokles.

BC_Index_podilovych fondu_v_mene_fondu_listopad_2020

Lukáš Vokel doplňuje: „Investovat dlouhodobě se vyplácí. Investování je nejjednodušší způsob, jak na delším horizontu zvýšit hodnotu peněz, nebo jak ochránit peněžní prostředky před snižováním jejich reálné hodnoty. Naopak dlouhodobě se nevyplácí nechat ležet peníze doma pod matrací, kde časem začnou ztrácet svoji hodnotu. Naproti tomu hodnota investic může na krátkém horizontu cenově kolísat, z dlouhodobého hlediska ale může růst. Každopádně investice do tradičních aktiv historicky překonávaly inflaci.“