Byty jsou dostupnější

Na průměrný nový byt o 70 metrech čtverečních v Praze bylo ve třetím čtvrtletí potřeba 14,8 ročních platů. Je to o 1,6 méně než před rokem a o 1,8 méně než v předešlém čtvrtletí.

Jeho průměrná cena činí přibližně 10,5 milionu korun. Vyplývá to z CG-Indexu českého rezidenčního developera Central Group, který zástupci skupiny představili novinářům.

Zdroj: Analýza Central Group, listopad 20233

Počet nových bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste. Podle aktuální analýzy největšího rezidenčního stavitele Central Group se jejich počet meziročně zvýšil o zhruba 6 tisícovek na více než 143 tisíc bytů. I přes obrovskou zásobu připravovaných bytů ale Praha trpí velkým bytovým deficitem, který navíc neustále narůstá. Projekty jsou totiž zamrzlé v komplikovaných a zdlouhavých povolovacích procesech a nedaří se je dostat na trh. Metropole by pro svůj rozvoj podle odborných analýz potřebovala každoročně povolit a postavit alespoň 10 tisíc nových bytů. Od roku 2006, od kterého Český statistický úřad publikuje data povolených bytů za Prahu, se potřebných 10 tisíc bytů za rok v Praze nepovolilo ani jednou. Dlouhodobý průměr je navíc jen zhruba 5 tisíc povolených bytů ročně. Jen za zmiňované období tedy bytový deficit Prahy vzrostl o více než 80 tisíc bytů.