Časopis pro profesionální finanční poradce

Cena zlata je na nových rekordech

Cihly Zlato
Zdroj: ČNB

Cena zlata navázala na silný lednový růst a únor zakončila na úrovni 2 858 amerických dolarů, což představuje meziměsíční nárůst o 2,1 %. Během měsíce zlato zaznamenalo devět nových historických maxim.

  • Cena zlata v únoru vzrostla o 2,1 % a během měsíce dosáhla devíti nových rekordních hodnot
  • Slabost americké ekonomiky, pokles amerického dolaru i výnosů státních dluhopisů a přetrvávající geopolitická nejistota podpořily cenu zlata
  • Únorové toky prostředků do burzovně obchodovaných produktů se zlatem byly celosvětově nejvyšší za téměř tři roky

Cena zlata navázala na silný lednový růst a únor zakončila na úrovni 2 858 amerických dolarů, což představuje meziměsíční nárůst o 2,1 %. Během měsíce zlato zaznamenalo devět nových historických maxim. Zisku bylo dosaženo navzdory téměř stodolarovému výprodeji v posledním týdnu měsíce, který se shodoval s oživením hodnoty amerického dolaru.

Předtím „zelená bankovka“ vůči koši ostatních hlavních měn oslabovala. Nižší reálné výnosy dluhopisů byly v průběhu měsíce pro zlato také protivětrem do „zlatých plachet“. Nákupy centrálních bank nadále poskytovaly podporu ceně zlata. Fyzické burzovně obchodované produkty se zlatem také zaznamenaly nejvyšší měsíční toky na celém světě za téměř tři roky. Vnímané „bezpečné přístavní“ aktivum těží ze zvýšené volatility akciových trhů a geopolitické nejistoty.

Image 67d986853d8f6

Zlato strávilo většinu února tím, že se stále více přibližovalo k hranici 3 000 amerických dolarů a v prvních týdnech měsíce vytvořilo devět historických maxim. Ani vyšší, než očekávaná data o inflaci v USA nedokázala rozjetý vlak vykolejit, i když pár dní po zprávě o CPI došlo k vybírání zisků, když nejnovější údaje o maloobchodních tržbách vyšly mnohem slabší, než se předpokládalo. Tento propad se také časově shodoval s oznámením americké administrativy o zavedení recipročních cel na dovoz z jakékoli země, která zavede vlastní cla na zboží vyvážené z USA, jež mají začít platit 2. dubna.

Nejistota kolem inflace v době, kdy se zdá, že americká ekonomika zpomaluje, by mohla představovat výzvu pro Fed, který s dalším snižováním úrokových sazeb nespěchá. Americký ministr financí Scott Bessent v průběhu měsíce vysvětloval, že administrativa se více zajímá o to, zda budou nižší výnosy desetiletých státních dluhopisů než krátkodobé úrokové sazby řízené Fedem. Výnosy dluhopisů byly v únoru výrazně nižší, což odráží pesimističtější výhled americké ekonomiky. Nižší výnosy snižují náklady příležitosti držby nevýnosového aktiva zlata.  

Image 67d9866b54e7d

Americký dolar byl nižší i vůči koši hlavních měn, přičemž účastníci trhu se odvraceli od „zelené bankovky“ v rámci rušení pozic upřednostňujících silný dolar po prezidentských volbách. Zpomalující se americká ekonomika snižuje touhu po dolarech. Euro vůči americkému dolaru posílilo, a to díky zlepšujícím se evropským ekonomickým datům a zvyšující se možnosti ukončení rusko-ukrajinské války.

Image 67d9d86f5812c

Co sledovat?

  • Výhled hospodářského růstu v USA je nyní asi nejdůležitější, zejména s ohledem na prognózu inflace. Trh počítá se dvěma sníženími sazeb v roce 2025. To by bylo pro zlato obecně pozitivní.
  • Sledujte také pohyby směnných kurzů měn zahrnujících americké dolary a výnosy státních dluhopisů vůči ostatním vládním dluhopisům, hlavně především v Evropě.
  • Bude rovněž zajímavé sledovat, zda po tak silném únoru budou v březnu pokračovat toky do burzovně obchodovaných produktů se zlatem. Jakékoli poklesy ceny zlata by mohly být lákavým vstupním bodem, zejména pokud bude přetrvávat nejistota a dolar zůstane relativně slabý.

Invesco

Aktuální číslo
Objednat »