Ceny pádí dál a výš

Že inflace poroste, bylo jasné, přesto i březnových 12,7% (nejvýš od května 1998) překonal očekávaných 12,4%. Za „pádivou“ označujeme dvouciferný růst cen, k čemuž došlo již v únoru a zřejmě se jí nezbavíme do konce roku.

Již nyní se tedy uvažuje o nutnosti třetí zákonné valorizaci penzí na podzim. Z poloviny jde o tzv. Babišovu inflace (již v říjnu byla 6 %) a ceny energií, potravin i dalších výrobků vyletěly kvůli dopadům války na Ukrajině nahoru.

V potravinách zdražování teprve přijde… máslo, mléko je nyní dražší o třetinu, ceny mouky vylétly až na dvojnásobek. Obtížný je odhad zvláště u importované části inflace, která ovlivňuje právě ceny surovin včetně zemědělských, ceny elektřiny, plynu, ropy a podobně. Je však zřejmé, že zatím působí i efekt stovek miliard korun „napumpovaným“ do aktiv domácností v časech pandemického rozkolísání ekonomiky. Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký říká, že vyhlídky, že úrokové sazby v ČR se směrem ke konci roku začnou snižovat, jsou mimo diskusi a je otevřený tomu, že úrokové sazby půjdou výše, také však bere v úvahu dopad na ekonomiku.