Časopis pro profesionální finanční poradce

Ceny v průmyslu v útlumu, v zemědělství na vzestupu

Office With Documents Money Accounts
Zdroj: Freepik

Ceny průmyslových výrobců vzrostly meziměsíčně pouze o 0,2 % a meziročně jen o 0,5 %. Na druhé straně opět výrazněji vzrostly ceny zemědělských výrobců, meziměsíčně o 1,5 % a meziročně o 9,1 %.

Ceny stavebních prací byly vyšší meziměsíčně o 0,2 % a meziročně o 2,4 %. Ceny tržních služeb pod podniky se meziměsíčně snížily o 0,6 %, což může značit zpomalující růst cen i pro spotřebitele v oblasti služeb. Meziroční nárůst činil 3,2 %.

Ceny v zemědělství vzrostly oproti loňskému prosinci o 1,5 %, když zejména vzrostly ceny brambor (+6,2 %). Následují ceny zeleniny a skotu (+2,8 %) a olejnin a obilovin (+2,6 %). Meziroční nárůst zrychlil z 8,1 % na 9,1 % a je dán i nižší srovnávací základnou. Zvýšily se ceny ovoce (+29,8 %), vajec (+24,3 %), olejnin (+21,7 %), skotu (+17,6 %) či mléka (+17,5 %). Toto naznačuje zdražování cen potravin i v dalších měsících, jelikož se jedná o základní položky nákupního koše drtivé většiny spotřebitelů.

Výrobní ceny v průmyslu meziměsíčně stouply pouze o 0,2 %, když se zvýšily zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Navýšily se také ceny v oblasti úpravy a rozvodu vody, obchodu s vodou prostřednictvím sítí o 4,1 %, což má spojitost s vyššími cenami za vodné a stočné. Naopak významný pokles cen byl zaznamenán u černého a hnědého uhlí (-5,8 %). Snížily se také ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (-1,7 %), když převážil efekt nižších tržních cen oproti nárůstu regulovaných položek. 

V meziročním srovnání průmyslové ceny vzrostly velmi umírněně o 0,5 %. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly ve srovnání s loňským lednem nižší o 2 %, přičemž právě ceny energií jsou klíčovým faktorem pro český průmysl. V případě černého a hnědého uhlí a lignitu došlo k více než 4% poklesu. Dolů zamířily také ceny koksu a rafinovaných ropných produktů.

Lednový výsledek průmyslových cen skončil znatelně pod odhady. To je dobrá zpráva pro spotřebitele, kteří se nemusí obávat zdražování cen zboží. Nicméně inflační tlaky na straně zemědělců se začínají stupňovat, ačkoli nejde pominout efekt nižší srovnávací základny. Ceny potravin budou živit inflaci v dalších měsících a aktuálně se jeví jako největší riziko pro dosažení 2% cíle. Zároveň nelze opomenout geopolitický vývoj ve světě, kdy potenciální mír mezi Ruskem a Ukrajinou může přispět ke snížení rizikové prémie a snížení zejména cen komodit (ropa, zemní plyn). Porušování domluveného dočasného příměří na Blízkém východě ovšem může působit opačným směrem.

Martin Kron, analytik Raiffeisenbank

Aktuální číslo
Objednat »