Ceny výrobců již půl roku klesají

Pipeline and equipment in petrochemical industrial at night, Chemical industrial concept, Manufacturing of petroleum industry plant

Ceny českých průmyslových výrobců v červenci vykázaly meziměsíční pokles o 0,1 %, což v meziročním vyjádření odpovídá zdražení o 1,4 %. Výsledek byl přesně v souladu s očekáváními trhu a nepředstavuje tedy žádné překvapení. Průmyslové zlevňování pokračuje již šest měsíců v řadě a celkem zde ceny od ledna letošního roku klesly o více než 5 %.

Příznivě se v červenci vyvíjela i cenová hladina v zemědělství, kde meziměsíčně poklesla o 4,0 %, což meziročně znamená deflaci tempem 14,3 %. Levněji je meziměsíčně i u tržních služeb pro podniky (-1,3 %), byť meziročně zde naopak ceny narostly (5,6 %). Jediným oborem, kde pokračuje zdražování, tak zůstává stavebnictví, kde práce meziměsíčně zdražily o 0,1 %, meziročně pak o 4,8 %.

Meziměsíčně táhly průmyslové ceny nahoru odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů (1,0 %), oděvů (0,7 %) a strojů a zařízení (0,6 %). Naopak ve znatelném zlevňování pokračují chemické látky a přípravky (-3,3 %), dřevo a dřevěné výrobky (-2,2 %) a základní kovy (-2,0 %).

Meziročnímu srovnání vévodí koks a rafinované ropné produkty, které zdražily o 73,4 %, následované černým a hnědým uhlím (21,7 %) a ostatními nerostnými surovinami (17,5 %). Opačným směrem pak působí levnější chemické látky a přípravky (-20,8 %), dřevo a dřevěné výrobky (-18,6 %) a základní kovy (-14,0 %).

Ve výrobních cenách pokračuje uklidňování způsobené postupným návratem mezinárodních trhů k předpandemickému a předválečnému normálu v kombinaci s ochlazenou evropskou poptávkou. I přes tento příznivý vývoj, kdy například v průmyslu ceny klesají nepřetržitě od ledna letošního roku a celkem již za tuto dobu odepsaly téměř 6 %, zůstává bývalá cenová hladina v nedohlednu, když oproti předpandemickému lednu 2020 ceny zůstávají výše o závratných 37 %.

Prakticky totéž pak lze říci i o zemědělském sektoru, kde také již od letošního ledna pozorujeme setrvalou meziměsíční deflaci, která v úhrnu již dosáhla 16 %, ovšem ceny zůstávají 25 % nad předpandemickou úrovní.

Půl roku trvající výrobní deflace pak dává dobrou naději na výraznější uklidnění i u spotřebitelských cen. Marže v tuzemské podnikatelské sféře se drží nad obvyklou hladinou a zlevňující vstupy v kombinaci s uvadající poptávkou tak vytvářejí vhodné podmínky pro další zchlazení spotřebitelské inflace. U té tak patrně návrat k dvouciferným hodnotám již definitivně nehrozí a naopak lze očekávat pokračující pokles.

Vít Hradil, hlavní ekonom CYRRUS