Ceny zemědělských výrobců rostou nejrychleji od roku 1992

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

„Inflační spirála se dál prudce rozjíždí. Skokový růst cen výrobců předznamenává, že spotřebitelské ceny budou nadále dynamicky růst. Bohužel se stále nacházíme před dosažením vrcholu a další měsíce budou ve znamení ještě vyšší inflace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V dubnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 26,6 procenta. K tomuto vývoji výrazně přispělo zvýšení cen energií o 55,2 procenta. Prudký růst cen o 43,8 procenta byl zaznamenán u chemických látek a výrobků. Zhruba o třetinu zdražily obecné kovy a kovodělné výrobky či dřevo, papír a tisk.

Ceny zemědělských výrobců meziročně vzrostly o 35,3 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 1992, kdy se tento ukazatel začal sledovat. Situace je nejhorší v rostlinné výrobě, kde ceny vzrostly o 50,2 procenta. Prudce zdražily olejniny o 64,5 procenta a obiloviny o 51,2 procenta. Drahota se týká i živočišné výroby. Ceny skotu vzrostly o 25,8 procenta a ceny jatečních prasat o 19,5 procenta.

Do obtížné situace se dostávají lidé, kteří rekonstruují či staví. Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 12,9 procenta. Prudké zdražování o 25,2 procenta se týká materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví. Lze očekávat, že cenový vzestup ve stavebnictví bude oddalovat realizace soukromých i veřejných projektů.