Češi chtějí rozumět investování. Zájem o vzdělávací kurzy se téměř zdvojnásobil

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Počet začínajících investorů v Česku přibývá. Může za to i koronavirová epidemie, během které měla řada lidí čas přehodnotit své osobní finance. Češi si už nechtějí nechat „požírat“ úspory inflací a hledají cesty, jak se v investiční problematice dovzdělat. Podle portálu Trhy.cz se počet účastníků na kurzech zaměřených na základy investování a finanční gramotnost meziročně téměř zdvojnásobil.

„Účast na letošních kurzech je oproti loňskému roku téměř dvojnásobná. Již loni jsme si všimli, že zájem roste a často k nám přicházeli lidé bez jakýchkoliv zkušeností s investicemi. Řada Čechů během pandemie Covid-19 přehodnotila své finanční plány a uvědomila si, proč jim inflace znehodnocuje úspory. Chtěli s tím jednoduše něco udělat,“ říká Zdeněk Zaňka z portálu Trhy.cz, který pořádá online certifikované kurzy a webináře zaměřené na investování, zejména do akcií, komodit či opcí.

O kurzy zaměřené na investování mají dnes zájem zejména mladší lidé, oproti svým rodičům jsou totiž otevřenější tomu, zkusit něco nového. Starší generace byla zvyklá peníze uložit pouze v bance, přes stavební spoření či spořící účet. Jejich děti už ale často dospěly k názoru, že nechat úspory „požírat“ inflací není nejlepší nápad. Postupně se tak mění složení menších investorů, kteří si například nákupem akcií či komodit šetří na důchod. Stále častěji se do investování pouští i ženy. „Podíl žen v našich kurzech se výrazně navýšil, například v posledním turnusu tvořily téměř třetinu účastníků. Je tedy jasně vidět, že je investování oslovuje stále více,“ popisuje Zdeněk Zaňka z webu Trhy.cz.

Nejdřív sebevzdělávání, potom investice

Vidina rychlého a jednoduchého zbohatnutí může lákat nejednoho nováčka. Je ovšem nutné, aby si každý začínající investor uvědomil, jaké riziko podstupuje. Například u investování do kryptoměn, se kterými často mladší investoři začínají, hrozí vysoká volatilita. Před samotnou investicí je tak nejdůležitější, aby se člověk vzdělal a pokud možno porovnal jednotlivé investiční směry.

„V projektu Trhy.cz je našim cílem, aby posluchači v průběhu kurzu zjistili, který styl či směry investování jim budou vyhovovat. Nelze totiž jednoznačně určit, co je pro začínající obchodníky nejvýhodnější. Každý investor má jiné představy o výnosu, časovém horizontu nebo jinak vnímá riziko. Vždy tedy říkáme, že je nejdůležitější dovzdělat se a teprve potom začít investovat,“ komentuje Zdeněk Zaňka z portálu Trhy.cz.

Zdeněk Zaňka společně s dalšími odborníky na investice založil vzdělávací platformu Trhy.cz v roce 2018. „Přes naše kurzy prošlo už více než 20 tisíc lidí, pro které už není inflace cizím pojmem a vědí, jak fungují alespoň základní investiční mechanismy,“ říká Zaňka.

A za jak dlouho může člověk bez jakýchkoliv znalostí a zkušeností z oblasti investic začít obchodovat? Podle Zaňky vždy záleží na tom, jak je konkrétní nováček zapálený pro investice a jakou má chuť se v daném oboru učit. Teoretický základ by ale měl být zájemce o investice schopen načerpat v řádu jednotek měsíců. „Teorii je ale nutné rovněž skloubit s praxí, vždy je

tedy dobré otestovat své teoretické znalosti v reálu, tedy v burzovním prostředí. Výhodou je, že drtivá většina brokerů nabízí demo účty. Je třeba rovněž myslet na to, že by se měl investor vzdělávat prakticky neustále,“ uzavírá Zdeněk Zaňka z investičního portálu Trhy.cz.