Každý druhý úvěr ze stavebka byl loni na rekonstrukce a renovace
Úvěry ze stavebního spoření díky svým unikátním vlastnostem, které nemají na českém finanční trhu obdobu, otevírají řadě Čechů cestu k úspornému bydlení. Jen v loňském roce každý druhý úvěr ze stavebka směřoval do rekonstrukcí a renovací, z nichž mnohé řešily snížení energetické náročnosti domácností. Tento trend přitom letos ještě poroste.
Úvěry ze stavebního spoření hrají významnou roli při modernizaci a zkvalitnění bydlení Čechů. Úvěr ze stavebka někdy využila už každá druhá domácnost. Jen v loňském roce stavební spořitelny poskytly úvěry za necelých 60 miliard korun, více než polovina z nich byla, podle údajů Ministerstva financí ČR, použita na rekonstrukce či renovace.
„V době vysokých cen energií Češi hledají řešení, jak uspořit. Jedním z nich jsou právě investice do rekonstrukcí, které vedou ke snížení energetické náročnosti domácností. Úvěry ze stavebka jsou přitom ideálním nástrojem na financování těchto úprav. Díky nízké úrokové sazbě úvěrů a délce jejich splatnosti až 25 let se totiž začnou tyto investice téměř okamžitě vracet,“ uvedl Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen a předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.
Zájem o úvěry na rekonstrukce od stavebních spořitelen je dán především tím, že klient může získat několik set tisíc korun s dlouhou splatností a bez zajištění zástavním právem k nemovitosti. Žádný jiný podobný typ úvěrů na trhu není. V tomto směru se jim nevyrovnají hypotéky ani spotřebitelské úvěry. Úrokové sazby dnes poskytovaných úvěrů ze stavebního spoření přitom jen výjimečně překračují 4 % p.a.
‚Za poslední rok registrujeme zvýšený zájem Čechů o úpravy bydlení na energeticky úspornější. Každá třetí žádost o úvěr ze stavebka je dnes poskytnuta právě na tento účel. Češi nejčastěji investují do fotovoltaiky a tepelných čerpadel, které mohou domácnostem přinášet velmi významné energetické, a tím pádem i finanční úspory,“ říká Martin Vašek, generální ředitel ČSOB stavební spořitelny.
Úvěry ze stavebního spoření tak hrají významnou roli při energetických úsporách v českých domácnostech. Podle analýzy České bankovní asociace měsíční splátka půlmilionového úvěru, který je na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo třeba, zatíží rozpočet domácnosti částkou 2 946 korun. To platí při roční sazbě 3,68 % *, splatnosti dvacet let bez zajištění nemovitostí a po započtení daňového zvýhodnění úroků – tedy při podmínkách běžně používaných stavebními spořitelnami. Úspora na energiích bude podle studie České bankovní asociace v průměru činit přes 3 700 korun na domácnost (a to ještě v cenách roku 2021, dnes jsou vyšší). Investice do úsporných zařízení se tak začne vyplácet hned po jejich instalaci.
*průměrná sazba úvěrů ze stavebního spoření dle ČNB v lednu 2023
Úvěry nejsou možné bez spoření
Stavební spořitelny by však nemohly poskytovat výhodné úvěry na rekonstrukce na snížení energetické náročnosti českých domácností bez stavebního spoření. Z něho získávají právě prostředky, které poskytují klientům pomocí úvěrů.
„Na stavební spoření je potřeba se dívat jako na ekosystém, který má v sobě jak spořicí, tak úvěrovou část. Spořicí část nabízí garantovaný výnos po dobu šesti let. Alternativní produkt s obdobným rizikem a výnosem na trhu neexistuje. Výnos se nyní pohybuje se započtením státní podpory mezi šesti až sedmi procenty. Díky spoření má klient možnost získat okamžitě překlenovací úvěr a navíc získává opci na levný úvěr ze stavebního spoření,“ řekl Michael Pupala, generální ředitel Modré pyramidy. „Pokud by stát přestal poskytovat podporu stavebnímu spoření přišel by o velmi cenný nástroj, díky kterému může mít vliv na to, kam a za jakých podmínek zamíří každý rok desítky miliard korun ze soukromých zdrojů,“ uzavírá Michael Pupala.