Češi investují, aby se zajistili na stáří

Jen 35 % Čechů investuje pravidelně, nebo to v minulosti alespoň jednorázově vyzkoušelo. Oproti tomu 37 % lidí nemá s investováním žádnou zkušenost a ani s ním nehodlá začínat, vyplývá z průzkumu, který provedla v listopadu roku 2022 Asociace pro kapitálový trh ČR ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd.

“Když se podíváme na zahraniční statistiky, máme stále co dohánět. Dalších 23 % respondentů ovšem investování zvažuje, což už zní výrazně nadějněji. Vede je k tomu pravděpodobně i současná enormně vysoká inflace, která je nutí přemýšlet o tom, jak nenechat své úspory znehodnocovat na běžném účtu,” komentuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR. “Na druhou stranu je třeba brát v potaz, že častým důvodem proč lidé neinvestují, je fakt, že jim právě kvůli zmíněné inflaci prostředky prostě nezbývají. Dle pravidelných statistik AKATu ovšem počet lidí, kteří investují pravidelně, přece jen postupně roste – není totiž nutné investovat velké částky, zásadní je právě ona pravidelnost.”

Vedle nedostatku prostředků u nízko příjmových skupin 39 % lidí tvrdí, že jim v investování brání obava, že o své peníze mohou přijít. Není překvapivé, že za svoji nejlepší životní investici považuje celých 29 % respondentů nemovitost. A vývoj cen nemovitostí za poslední dvě dekády je utvrzuje v tom, že právě investice do nemovitosti byla ta správná. Až s velkým odstupem jsou zmiňovány investice do rodiny či vlastního vzdělání, tedy do lidského kapitálu.

Zdaleka nejsilnějším motivátorem k investování je pak v současné době zajištění na stáří – lidé nevěří, že se o ně ve stáří stát postará (37 %) a zároveň si chtějí udržet svůj současný aktivní životní styl (31 %).