Češi, lyže a pojištění odpovědnosti

Na lyže do zahraničí se chystá pětina Čechů, o povinném pojištění odpovědnosti zpravidla nevědí

Praha, 5. prosince – Na lyže do zahraničí se letos chystá 22 % Čechů, zhruba stejně jako v minulých letech. Jen malá část lyžařů přitom zná všechna pravidla pro lyžování v zahraničí, např. Itálie na začátku letošního roku zavedla povinné pojištění odpovědnosti. Při cestách do zahraničí jsou přitom Češi odpovědní, 77 % z nich má sjednáno cestovní pojištění, vyplývá ze studie ČPP Servis.

Lyžování v zahraničí, nejčastěji v Alpách nebo na Slovensku, si v letošní zimě dopřeje 22 % obyvatel České republiky, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti ČPP Servis. Omezit lyžařskou dovolenou se tak Češi kvůli vysokým cenám příliš nechystají, do zahraničí vyrazí zhruba stejně lidí jako v minulých letech.

V některých lyžařsky oblíbených zemích přitom nově platí některá přísnější pravidla pohybu. Od proticovidových opatření sice většina států pro letošní zimu prozatím ustoupila (s výjimkou některých pravidel zvažovaných v Německu), jiná loňská opatření však nadále zůstávají v platnosti. Většina Čechů však o těchto pravidlech nemá žádné informace.

„Itálie již na začátku roku pro lyžaře zavedla povinné pojištění odpovědnosti. Drtivá většina klientů
o tom však neví, zjišťují informace na poslední chvíli a potvrzují si, jestli je jejich cestovní pojištění dostatečné,“ říká předseda Sboru jednatelů ČPP Servis David Krňávek. Podle aktuálního průzkumu ČPPS netuší plných 77 % lidí, že Itálie takovou podmínku pro zimní sezónu má. „Jen necelá čtvrtina lidí, převážně těch, kteří se s touto podmínkou setkali už v uplynulé zimní sezóně, není tímto požadavkem překvapena,“ dodal David Krňávek.

V Itálii již od počátku letošního roku splatí povinnost, aby každý lyžař, snowboardista nebo jiný sportovec pohybující se po italských svazích měl sjednáno pojištění odpovědnosti za škody způsobené jinému.  „Pokud tedy vyrážíte do Itálie, musíte mít s sebou papírové či elektronické potvrzení o tom, že máte sjednáno pojištění odpovědnosti za újmu. Kromě toho v Itálii platí zákaz lyžování po požití alkoholu, děti do 18 let musejí povinně mít helmu,“ připomněl David Krňávek s tím, že o těchto pravidlech ví pouze 23 % Čechů.

Bez cestovního pojištění přitom na lyže vyráží málokdo. „Přesto však téměř čtvrtina Čechů riskuje a do zahraničí vyráží bez potřebného cestovního pojištění. V případě pojistné události se přitom náklady na zdravotní péči mohou snadno vyšplhat i do milionových částek. A i nejčastější typ zranění při lyžování – úraz kolene – znamená často převoz vrtulníkem a několikadenní pobyt v nemocnici. I v takovém případě se náklady na léčbu snadno dostanou do statisícových částek. Cena pojištění v řádu stokorun za týden lyžování tvoří jen nepatrnou částku v celkových výdajích za lyžařský výlet,“ uzavřel David Krňávek.

Při cestě do zahraničí mohou turisté využít dva základní typy pojištění – cestovní pojištění sjednané k platební či kreditní kartě nebo samostatnou speciální pojistku. Z průzkumu ČPPS vyplynulo, že drtivá většina klientů (82 %) pojištění u platební karty nemá nebo na něj nechce spoléhat – volí proto speciální cestovní pojištění uzavřené u některé z komerčních pojišťoven.

***

Průzkum zrealizovala ČPP Servis v listopadu letošního roku na vzorku 1000 respondentů z celé České republiky. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.