Novoroční předsevzetí

Češi myslí na své finance, v roce 2024 chtějí víc spořit

Novoroční předsevzetí si dává více než polovina Čechů. Na předních příčkách jejich žebříčku se objevuje touha zhubnout, méně se stresovat nebo přestat kouřit. Nechybí ale ani předsevzetí týkající se financí.

Z Čechů, kteří si s příchodem nového roku dávají předsevzetí, jich 72 procent myslí na své finance. Jedním z nejčastějších finančních novoročních předsevzetí je touha více spořit. Málokomu se ale povede své odhodlání naplnit dlouhodobě.

Hlavním důvodem, proč většina lidí u svých předsevzetí lépe hospodařit dlouho nevydrží, je nedůslednost při evidenci výdajů. Pokud se člověk rozhodne lépe nakládat se svými úsporami, měl by si v prvním kroku začít poctivě evidovat všechny své výdaje ať už na papír, nebo prostřednictvím nějaké mobilní aplikace či tabulky v excelu. Již po prvním měsíci má stručný přehled o svých měsíčních výdajích. Dále by měl zohlednit všechny výdaje, které jsou například placeny ročně. Zde postačí si během jednoho večera projít pohyby na bankovním účtu v minulém roce. Po vytvoření takového analýzy by měl mít člověk jasno, kolik měsíčně utratí a kolik peněz je schopen na konci měsíce reálně dát stranou. A také je důležité vybrat vhodný nástroj.