Češi platí kartou

Již 67 % Čechů platí vždy jen bezhotovostně, placení smartphony v oblíbenosti dohání platební karty

Na přelomu loňského roku uskutečnila společnost KB SmartPay průzkum zákaznických zvyklostí Čechů při placení u obchodníků, z něhož vyplynulo, že počet bezhotovostních transakcí v obchodech, gastronomii a provozovnách dalších služeb roste. Letošní léto znovu otevřelo téma platebních transakcí. Proto se KB SmartPay opětovně zeptala zákazníků, jak poslední měsíc platili a zda v jejich platebních zvyklostech nenastal nějaký zásadní obrat k platbám v hotovosti. A nenastal! Už více než 67 % Čechů platí výhradně bezhotovostně a na oblibě dokonce vzrůstá placení smartphony.

Z průzkumu vyplynulo, že v případě, kdy prodejce karty neakceptuje a kupující u sebe nemá dostatečnou hotovost, v 57 % případů se obchod neuskuteční a zákazník odchází ke konkurenci. Jen o pár měsíců dříve by odešlo jen 48 % zákazníků a naopak 52 % by bylo ještě ochotno při odmítnutí platby kartou vyhledat nejbližší bankomat, vybrat si hotovost a vrátit se. Dnes by to udělalo už jen 40 % z nich. Tolerance diktátu pouze hotovostní platby tedy pomalu ale jistě ze strany kupujících končí a chtějí mít volbu vybrat si, jak zaplatí.

Plná pětina dotázaných dokonce uvedla, že u sebe hotovost už běžně vůbec nenosí, a pokud ano, tak jen pár stokorun, v průměru 300 – 800 Kč. Obecně máme u sebe čím dál tím méně peněz, nad 2 000 Kč mělo loni u sebe 30 % dotázaných, letos jen 28 %. Naopak o 2 % stoupl počet těch, kteří disponují hotovostí menší než 300 Kč.

Změna nastala i ve formě bezhotovostní platby, oblíbenost platebních karet významně dohání platba chytrým telefonem. „Zřejmě hlavně mezi mladou generací vítězí filozofie, že telefon mám u sebe pořád, tak proč riskovat, že kartu ztratím. Takže přestože klasická platební karta zůstává číslem jedna v bezhotovostních platbách, o plných 10 % se zvýšila frekvence placení smartphonem,“ dodává Jitka Palatová.

Zatímco loni uvádělo jako nejčastější platbu mobilem 22 % zákazníků, aktuálně je to už 32 %. Platby chytrými hodinkami zatím se 4 % zůstávají v pozadí, ale s nástupem věkové skupiny 20+ se očekává, že i jejich podíl bude stoupat.

Rychlost provedení transakce, dokonalý přehled o provedených platbách online a možnost získat zpět část peněz za provedený nákup, to jsou i nadále tři největší výhody bezhotovostních plateb, které vzešly z průzkumu a které klienti stabilně a bez jakýchkoli výkyvů oceňují.