Česká ekonomika postupně zrychluje díky spotřebě

Podle aktuálně zveřejněného předběžného odhadu česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,5 %, meziročně se její tempo zvýšilo z předchozích 0,2 % na 0,4 %. I když neznáme přesnou strukturu HDP dá se předpokládat, že motorem ekonomiky je domácí poptávka, zejména pak spotřeba domácností. Po opadnutí inflační vlny se zlepšuje reálná finanční situace domácností, které díky tomu mohou více nakupovat.

V předchozích inflačních letech brzdou ekonomiky to byla právě spotřeba domácností, proč se naše hospodářství zatím nevrátilo na startovací předpandemickou úroveň.

S poklesem inflace se však časy mění a spotřeba bude hlavním tahounem ekonomiky po celý letošní rok. Spotřeba se sice ještě letos nevrátí na předcovidovou úroveň, protože vzhledem k předchozímu propadu na to bude potřebovat možná dva až tři roky.

Brzdou naší ekonomiky letos nejspíš bude zahraniční poptávka, zejména v důsledku slabého růstu v Německu. Ostatně na výkonu tuzemského exportně orientovaného průmyslu – mimo automotive – je tento negativní trend už delší dobu vidět.

Dnes zveřejněná předběžná čísla mírně překračují odhad trhu, avšak jde zatím o předběžné výsledky, které se budou postupně upravovat s tím, jak budou postupně dobíhat výsledky z jednotlivých sektorů a odvětví a ekonomiky. Detailnější pohled na vývoj českého hospodářství v prvním čtvrtletí se dozvíme na konci května, kdy bude zveřejněna struktura nabídkové a poptávkové strany ekonomiky.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS