Česká harmonizovaná inflace: Z deváté nejnižší rázem devátá nejvyšší

Podle aktuálních dat Eurostatu se česká harmonizovaná inflace dostala nad úroveň 3 % a je aktuálně devátou nejvyšší v rámci celé EU. Zafungoval nízký srovnávací základ z předchozího roku, a tak z předchozích 2,2 % inflace poskočila i v důsledku meziměsíčního zdražení potravin, alkoholu a PHM na 3,1 %.

Stále platí, že ČR patří mezi země s nejrychleji rostoucími náklady na bydlení, konkrétně nájemného a elektrické energie. A na čelních místech je ČR i nadále v žebříčcích zdražování hotelových a restauračních služeb.

Pohled do podrobných dat potvrzuje to, co už bylo patrné z národní inflace. Inflace se přestěhovala do služeb. Bohužel nic zatím nenaznačuje, že by se inflační tlaky ve službách výrazně zmírňovaly.

Proč by nakonec ale měly, když služby počítají s růstem poptávky a cenová citlivost zákazníků zdá se poněkud klesá. Například cestovní ruch zažívá boom, přijíždí stále více návštěvníků ze zemí, kde jsou zvyklí ještě na podstatně vyšší ceny.

Kolem trojky se česká harmonizovaná inflace udrží i v nejbližších měsících. Není to samozřejmě žádná tragédie, avšak s ohledem na trendy některých významných položek si vývoj inflace zasluhuje zvýšenou pozornost.

Nejvyšší inflaci má v rámci EU Rumunsko a Belgie, nejnižší Litva a Dánsko, mimochodem vždy jedna země eurozóny a jedna mimo.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS