I červencové výsledky harmonizované inflace, která je srovnatelná napříč zeměmi EU, potvrdily, že ČR už nějaký čas nepatří mezi vysoce inflační země.
S aktuálními 2,5 % se nachází v první polovině zemí EU s nejnižší inflací a současně má dokonce nižší inflaci než eurozóna. Aktuálním inflačním rekordmanem je Rumunsko a Belgie, kde inflace překonává hranici pěti procent. Na druhé straně řebříčku je Finsko s půlprocentním růstem cen.
Meziroční inflace v ČR vypadá už mnohem lépe, navíc je i blízko inflačnímu cíli. Přesto nelze zapomenout na vše, co se s cenami za poslední roky dělo. Meziroční inflace je totiž číslo s velmi krátkou pamětí, takže když si ji trochu oživíme, zjistíme, že od konce roku 2019 nám ceny v průměru vzrostly o 37 %. ČR tak patří bronzová inflační pozice, protože hůře dopadlo už jen Estonsko, a především pak Maďarsko, které inflaci „řídilo“ cenovými stropy.
Rekordmanem ve zdražování bylo v každém případě Česko v případě oblečení a obuvi. V žádné jiné zemi EU tak rychle jako u nás toto zboží nezdražilo. Oblečení o 43 %, boty o třetinu. Sice je jich nyní prodává o čtvrtinu méně, obchody si na své „díky“ vysokým cenám stejně přijdou.
Podobě jako ve většině zemí EU se u nás za posledních pět let výrazně zvýšily náklady na bydlení, zejména pokud jde o ceny plynu (+101 %) a elektřiny (+78 %). Výrazně nadprůměrně zde také zdražily dovolené, jejichž ceny se za tuto dobu zvýšily o více než 70 %, zatímco třeba v Německu o 27 %. Výrazný vzestup zaznamenaly i ceny hotelových a restauračních služeb, ve kterých nás překonalo pouze nedávno Chorvatsko, Maďarsko a Malta.
Vysoká inflace zdá být minulostí, udržení té nízké ovšem zůstává i nadále výzvou. Zvlášť v době, kdy opět rostou ceny elektřiny a plynu, zatímco poptávka zůstává stabilně díky růstu reálných výdělků silná. A to nejenom u nás.
Text Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS, foto Freepik