Časopis pro profesionální finanční poradce

Česká inflace na průměru EU. Potraviny ale zdražují téměř nejrychleji

Double Exposure Coin Stack With Stock Market Chart City Background
Zdroj: Freepik

Dle aktuálních výsledků harmonizované inflace vzrostly v lednu spotřebitelské ceny v Česku meziročně o 2,9 %. To je jen těsně nad celoevropským průměrem 2,8 %.

Nejnižší meziroční míru inflace zaznamenalo Dánsko (1,4 %), následované Irskem, Itálií a Finskem (všechny shodně 1,7 %). Naopak nejvyšší hodnoty byly naměřeny v Maďarsku (5,7 %), Rumunsku (5,3 %) a Chorvatsku (5,0 %).

Při pohledu do struktury inflace nadále přetrvávají výrazné rozdíly. Ceny potravin v Česku zdražily v lednu meziročně o 4,8 %, čtvrtým nejrychlejším tempem v celé EU. Ceny potravin jsou aktuálně nejvolatilnější položkou v rámci spotřebitelského koše a při pohledu na růst výrobních cen v zemědělství a vyšší dovozní ceny hrozí, že jejich zdražování může dále pokračovat.

Zvýšená zůstává v tuzemsku také inflace ve službách. V lednu zdražily služby meziročně o 5,6 %, což Česko řadí na desáté místo v Evropské unii. Právě setrvačná inflace ve službách v kombinaci s nejistým vývojem cen potravin je pro ČNB nyní hlavním proinflačním rizikem a důvodem, proč přistupovat k dalšímu snižování sazeb jen velmi obezřetně.

Výhled na nejbližší měsíce slibuje stabilizaci české inflace v rozmezí 2,5-3,0 %, tedy setrvání v tolerančním pásmu ČNB. Ta dle našeho názoru ještě neřekla poslední slovo, co se týče snižování úrokových sazeb. Počítáme ještě s minimálně jedním poklesem sazeb o čtvrtprocentního bodu na květnovém zasedání. Pokud by se však naplnila negativní růstová rizika, ať již z důvodu zavedení amerických cel nebo delší stagnaci německé ekonomiky, ve hře by byl razantnější pokles sazeb směrem ke třem procentům.

Image002 (1)
Image004

Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Privátního bankovnictví

Aktuální číslo
Objednat »