Česká inflace třetí nejvyšší v EU

I v dubnu byla inflace v ČR třetí nejvyšší v rámci celé EU. Inflačním lídrem unie je jednoznačně Maďarsko, kde se ceny v průměru zvýšily meziročně o 24,5 %. V celé EU inflace dosáhla 8,1 %, v eurozóně pak 7 %.

I nadále je vidět, jak je EU rozdělená severojižní linií vedoucí mezi starými a „novými“ – převážně ekonomicky slabšími – členskými zeměmi, které mj. zasáhl výrazný růst cen potravin. Stejně tak se dá říct, že ani členství v eurozóně před inflací dotčené východní země neuchránilo, dokonce ani v případě, že aplikovaly cenové stropy u energií. Příkladem budiž Slovensko, které má inflaci vyšší už jen o tři desetiny procentního bodu.

Česká harmonizovaná inflace v dubnu poklesla na 14,3 % z předchozích 16,5 %. Je vidět, že inflace má sestupnou tendenci, a to především díky vysokému srovnávacímu základu z předchozího roku. Ještě v lednu, kdy u nás inflace kulminovala, dosahovala 19,1 %.

Česká specifika… ČR je i nadále lídrem ve zdražování oblečení v rámci celé unie, a nic na tom nezměnil ani duben. Ani silná koruna nebo levná mezinárodní doprava tak zatím s cenami konfekce nezahýbala. Vedle toho je ČR druhá ve zvyšování nákladů na bydlení včetně energií a dalších služeb s bydlením spojených. Na předních příčkách je však i u dalších položek spotřebitelského koše jako jsou restaurační služby nebo dovolené.

Co čekat dál? Meziroční česká harmonizovaná inflace bude klesat i v následujících měsících. Dál bude fungovat vysoký srovnávací základ, nicméně se rozšiřuje i prostor ke snížení cen díky příznivějšímu vývoji některých vstupních nákladů. Do léta se tak česká inflace dostane na jednociferné hodnoty.

Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS