Praha je mezi metropolemi předposlední
V dostupnosti bydlení, tedy poměru mezd a cen nových bytů, bylo loni Česko ze všech zemí Evropy předposlední a letos skončilo úplně poslední.
Pořídit si novou vlastní nemovitost u nás v průměru vyjde na ekvivalent 13,3 hrubých ročních mezd. Praha je navíc hned po Amsterdamu nejméně dostupnou evropskou metropolí. Vyplývá to z aktuálních dat nově publikovaného Deloitte Property Indexu 2024, kterým každoročně monitoruje to, jak Evropané bydlí a kolik je to stojí.
Jedním z nejdůležitějších ukazatelů indexu je dostupnost vlastnického bydlení v jednotlivých evropských zemích. Ta se vypočítává z průměrných ročních hrubých mezd potřebných k pořízení nového vlastního standardizovaného bytu o průměrné velikosti 70 metrů čtverečních v každé z jednotlivých zemí.
Aby se Češi mohli stát majiteli nového bytu, potřebují přibližně 13,3 hrubé roční mzdy, což je stejná hodnota jako před rokem. Druhé místo obsadilo Slovensko, které si oproti loňsku polepšilo o 1,4 průměrného hrubého platu a na nákup nového bydlení je tam tak nyní potřeba ekvivalent 12,7 hrubých mezd, čímž si oproti Česku polepšilo.
Nejdostupnější nové bydlení je k dostání v Norsku a Dánsku, kde je k jeho koupi potřeba ekvivalent méně než pěti hrubých ročních platů – v Norsku 4,8 a v Dánsku, kde je nové bydlení nejdostupnější, jen 4,7.
Hlavní města: nejdražší je Amsterdam
Kupující v Amsterdamu musí na průměrné bydlení našetřit 15,1 průměrných hrubých ročních platů, tedy o 0,7 méně než loni. Přesto Amsterdam zůstává v poměru hrubého příjmu a ceny za metr čtvereční městem s nejméně dostupným bydlením.
V Nizozemsku lze získat hypotéku až do 100 % výše hodnoty nemovitosti a zároveň využívat daňových výhod, například odpočtu úroků z hypotéky, a náklady na nové bydlení tak snížit. Všechny tyto faktory nákup nemovitostí v Nizozemsku usnadňují, což dokazuje, že srovnání výhradně na základě hrubého příjmu nemusí plně odrážet reálnou dostupnost bydlení.
Druhá nejdražší je Praha, nejdostupnější Řím
Další dvě místa na žebříčku zaujímají Praha a Bratislava. Oproti loňsku, kdy Pražané museli v průměru ušetřit ekvivalent 14,3 hrubého ročního platu, je to letos 13,5. Naopak v Aténách byl loni na nové bydlení potřeba ekvivalent 12,3 hrubých ročních platů, letos se však vyšplhal na 13,3.
Lidé v Bratislavě, Dublinu, Bělehradě, Budapešti, Lublani, Kodani, Varšavě, (vnitřním) Londýně a Záhřebu by na nový byt museli uspořit částku odpovídající 8 až 13 průměrným hrubým ročním platům.
Druhým nejdostupnějším městem pro pořízení nového bydlení je Oslo. Titul města s nejdostupnějším bydlením opět získal Řím, kde je na průměrný byt přibližně potřeba 6,9 průměrných hrubých ročních platů.
Text redakce, foto Freepik