Českou inflaci pomáhá krotit také slabý jüan

Od začátku roku oslabil o desetinu, je tak nejslabší za téměř 11 let

Zatímco euro vůči koruně v posledních měsících mírně posiluje, u ostatních klíčových měn je situace odlišná. Americký dolar se aktuálně pohybuje pod hranicí 21,2 koruny a je nejslabší od poloviny letošního dubna. Ještě silnější pozici si koruna vybudovala vůči čínskému jüanu, který se dostal pod hranici 3 korun a který je aktuálně nejslabší za posledních 11 let. Jen od začátku roku ztratila čínská měna vůči té české 10 %.

Čína je přitom po Německu druhým největším importérem do České republiky. Hodnota zboží dovezeného z Číny v roce 2022 podle dat Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o více než pětinu na 588 miliard korun.

„Jüan je aktuálně nejslabší od září 2012. Aktuální situace je zajímavá především tím, že se zde sešlo více faktorů. Oslabení čínské měny je totiž velmi rychlé a silné, což je v kombinaci s objemem zboží, které se z Číny každý rok doveze, velmi dobrá zpráva pro spotřebitele i české importéry, kterým umožňuje lépe se vyrovnat s vyšší cenou ostatních vstupů,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Ebury Tomáš Kudla. Zároveň dodává, že podobně rychlé oslabení jüanu vůči české koruně nastalo naposledy v průběhu roku 2017, tedy před 6 lety.

Čínský jüan táhne dolů slabé ekonomické oživení v Číně

Za aktuální sílou české koruny vůči čínské měně stojí několik faktorů. Tím prvním je obecně dobrá výkonnost středoevropských měn, které od začátku roku posilují vůči euru. Druhým faktorem je potom síla samotné evropské měny, která je pro českou korunu referenční měnou. Euro v očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky posiluje. Například vůči dolaru je aktuálně nejsilnější od února 2022.

Třetím faktorem je slabé ekonomické oživení v Číně. „Po konci proticovidových opatření a znovuotevření čínské ekonomiky se zdálo, že ekonomický růst bude výrazně silnější. Většina údajů v posledních měsících však ukazuje, že toto oživení bude pomalejší, než se zpočátku zdálo, což je pro trhy velkým zklamáním,“ říká Tomáš Kudla s tím, že tyto indikátory začátkem tohoto týdne potvrdila i tvrdá data z čínské ekonomiky. Hrubý domácí produkt Číny totiž ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,3 %, což je méně, než se původně očekávalo.

Jüan může krátkodobě ještě klesnout, takto slabý však pravděpodobně nevydrží dlouho

Aktuální oslabení čínské měny podle analytiků společnosti Ebury i přes pomalejší ekonomický růst neodpovídá realitě. „Reakci trhu v posledních měsících vnímáme jako přehnanou. Trhy jednoduše dávají najevo své zklamání z ekonomických dat, a proto jsou vůči čínské měně

obezřetnější, než by odpovídalo realitě. Na druhou stranu je však nepravděpodobné, že se tato negativní nálada změní sama od sebe. Jüan si na svoji renesanci bude patrně muset počkat do doby, než z čínské ekonomiky přijdou první pozitivnější zprávy. Jakmile se tak ale stane, může být jeho posílení naopak poměrně silné,“ vysvětluje Tomáš Kudla.

Importéři i spotřebitelé můžou ze slabého jüanu těžit i v budoucnu

Přestože je aktuální situace z pohledu importérů i českých spotřebitelů unikátní, může se stát na několik let novým normálem. Českým firmám se totiž nyní nabízí možnost zafixovat si současné hodnoty i na několik let dopředu. „Ačkoli primárním cílem kurzového zajištění je fixace směnného kurzu a možnost vhodného stanovení cenové politiky jednotlivých firem, aktuální situace nabízí firmám dovážejícím zboží z Číny poměrně vzácnou příležitost uzamknout si kurz na současné hladině a z výhodného kurzu těžit i v dalších letech,“ říká Tomáš Kudla.

To si přitom začali uvědomovat i samotné firmy, protože poptávka po zajištění kurzu čínského jüanu podle dat společnosti Ebury vzrostla od začátku roku o desítky procent. Situace je tak opačná než například u exportérů, kteří vyvážejí své zboží do evropské unie. „Pro české exportéry je aktuální kurz koruny vůči euru poměrně nevýhodný. Česká koruna by zároveň podle názoru řady analytiků neměla ve střednědobém horizontu nadále výrazněji posilovat, proto někteří exportéři spekulují na stabilitu či pokles kurzu koruny a rozhodli se proti výkyvům směnného kurzu nezajišťovat,“ říká Tomáš Kudla.