Čeští studenti mají bronz z investiční soutěže

Třetí místo v největší investiční soutěži na světě obsadila pětice středoškoláků z České republiky. Stali se tak nejúspěšnějším evropským týmem v historii celé soutěže. Tu organizuje nejprestižnější americká ekonomická univerzita Wharton University v Pensylvánii. Do letošního ročníku se přihlásilo 5 200 týmů z celého světa. Pro Českou republiku je to obrovský úspěch.

Finále mezinárodní investiční soutěže organizované univerzitou Wharton se odehrálo ve dnech 21.–22. dubna ve Filadelfii. Do finále postoupilo už pouze TOP 10 týmů z 5 200 přihlášených. Každý z týmů měl 15 minut na to, aby osobně obhájil svou strategii a odpověděl na dotazy hodnotící poroty. Mezi desítkou nejlepších bylo vedle českých soutěžících 6 týmů z USA a po jednom týmu z Indie, Jižní Korey a Kanady. Tým z České republiky Nový PORG_1 se umístil na 3. místě, stal se tak součástí elitní skupiny TOP 3, kterou tvoří pouhých 0,2 % všech účastníků.

Mojmír Zálešák, Herbert Janda, Filip Hrubý, Jonáš Machurek a Jan Kubeš, studenti gymnázia Nový PORG, se tak stali nejúspěšnějším evropským týmem v historii této prestižní soutěže.

„Nadšení, euforie, ohromná radost k neuvěření a velká únava,“ popisuje své pocity bezprostředně po oznámení výsledků Herbert Janda. „Účast v TOP 10 jsme brali jako velkou výzvu nejen pro nás osobně, ale cítili jsme i velkou zodpovědnost vůči naší zemi a Evropě,“ doplňuje Filip Hrubý. „Byli jsme jediným evropským týmem, který se do finále dostal, a také proto jsme nechtěli zklamat. Ukázali jsme, že i tak malá země, jako je ta naše, dokáže dosáhnout velkých výsledků,“ říká Jonáš Machurek.

První a druhé místo obsadily týmy z USA.

***

O soutěži

Univerzita Wharton je nejprestižnější americkou ekonomickou univerzitou. Každý rok pořádá pro studenty středních škol investiční soutěž Wharton Global High School Investment Competition. Ta má mladým lidem umožnit prohloubit si znalosti o základech investování, zažít jeho rizika i příležitosti, pracovat v týmu, zkusit si ho vést, kooperovat s ostatními členy a zlepšit si své komunikační dovednosti. V neposlední řadě pak mají účastníci jedinečnou možnost porovnat své znalosti, logické uvažovaní a další schopnosti s týmy z ostatních koutů světa.

Letošní ročník probíhal od konce září 2022 a byl rozdělen na tři kola.

První kolo soutěže se odehrávalo od září do prosince 2022. Všem soutěžním týmům byla určena osobnost Petera Wang Hjemdahla jako jejich klienta. „Měli jsme navrhnout strategii, která by vedla ke splnění jeho investičních cílů. Hodnoticím kritériem nebylo celkové zhodnocení portfolia, ale komplexní strategie,“ popisuje kapitán pětičlenného týmu Mojmír Zálešák a jeho spolužák Jan Kubeš dodává: „Do semifinále nás postoupilo už jen 55 týmů. Měli jsme za úkol natočit video, které naši strategii shrnuje, a odpovědět na doplňující otázky, které se k němu vázaly. Na online konferenci pak ohlásili 10 finalistů a náš tým NovyPORG_1 byl mezi nimi. Byli jsme nadšení, to jsme tehdy ale ještě netušili, že se nám podaří vybojovat úžasnou třetí pozici.“ Více informací zde: About the Competition – Wharton Global Youth Program (upenn.edu)

***

O studentech

Všem pěti studentům je 18 let, čtyři z nich jsou studenty septimy, Jan Kubeš oktávy. Všichni jsou členy investičního spolku Nový PORG Investment Society (NPIS), který v roce 2019 založili nadšení studenti s cílem zvýšit finanční gramotnost české mládeže.

Mojmír Zálešák (kapitán týmu) – intenzivněji se investování věnuji od roku 2019, kdy jsem nastoupil do investičního spolku NPIS. Nyní ho společně se dalším spolkem, ECONET, vedu a snažím se ho postupně rozšiřovat. Blízko mám ale také ke sportu. Jsem ve squashové reprezentaci a momentálně se chystám na ME v Curychu. Sport mě také přivedl ke spoluzaložení agentury Sportegy Futures, která pomáhá mladým, nadějným sportovcům si splnit jejich americký sen. Zároveň jsem spoluzakladatel kryptovzdělávacího projektu Teramite (TMT), pomocí kterého se snažíme lidem přiblížit blockchainovou technologii a její možnosti využití v dnešním světě.

Jonáš Machurek – Do světa investic jsem se dostal v roce 2020. S nástupem pandemie jsem hledal odpovědi na to, jak trh funguje a z jakého důvodu se děje to, co se děje. Pokud mě zrovna nezaměstnávají školní povinnosti, rád se věnuji filmovému umění nebo focení.

Herbert Janda – V NPIS jsem od roku 2019, ale o investování se zajímám už od 13 let. Ve svém volném čase rád hraji golf nebo šachy a také se čtvrtým rokem učím čínsky.

Jan Kubeš – S investováním jsem se seznámil před několika lety právě díky zmiňované soutěži WGHS Investment Competition. Kromě toho také rád sportuji. Věnuji se především atletice a basketbalu, ale cizí mi není žádný sport. Baví mě trávit čas na horách a vůbec kdekoli v přírodě.

Filip Hrubý – Do NPIS jsem se připojil spolu s Herbertem a Mojmírem v roce 2019. K investicím jsem měl vždy blízko, ale doopravdy mě to chytlo až tehdy. Ve své volném čase rád sportuji, chodím lézt na stěnu, hraji golf a také se věnuji freestylovému lyžování. Stejně jako Herbert se také učím již čtvrtým rokem čínsky a jednou z mých ambicí je jít studovat na vysokou školu do Asie.