China Evergrande je v likvidaci

Soud v Hongkongu dnes poslal do likvidace čínskou realitní společnost China Evergrande, která je se závazky v objemu 328 miliard dolarů (7,5 bil. Kč) nejzadluženější developerskou firmou na světě. Agentura Reuters uvedla, že rozhodnutí pravděpodobně bude mít výrazné dopady na čínské finanční trhy. Evergrande se stala nejvýznamnějším symbolem krize na čínském trhu s nemovitostmi, která vedla ke zpomalení hospodářského růstu a k mnoha bankrotům.

Soudkyně své rozhodnutí zdůvodnila tím, že firma ani více než dva roky po vyhlášení platební neschopnosti a několika soudních jednáních nedokázala nabídnout konkrétní plán restrukturalizace. Obchodování s akciemi firmy China Evergrande a jejích dceřiných společností China Evergrande New Energy Vehicle Group a Evergrande Property Services bylo po vyhlášení verdiktu pozastaveno.

Rozhodnutí připravuje podmínky k zahájení procesu, který bude podle očekávání zdlouhavý a komplikovaný s možnými politickými aspekty vzhledem k tomu, že je do něj zapojena řada úřadů. Globální investoři se také budou soustředit na to, jak budou čínské úřady přistupovat k zahraničním věřitelům v případě úpadku.

„Není to konec, ale začátek zdlouhavého procesu likvidace, který ještě více ztíží každodenní provoz společnosti Evergrande,“ uvedl hlavní ekonom firmy Natixis Gary Ng. „Vzhledem k tomu, že většina aktiv společnosti Evergrande se nachází v pevninské Číně, panují nejasnosti ohledně způsobu, jak mohou věřitelé zabavit majetek a jaké bude pořadí splácení zahraničních věřitelů dluhopisů. Situace tak může být pro akcionáře ještě horší,“ dodal.

Čínský realitní sektor v současné době prochází vážnou krizí, která druhou největší ekonomiku světa ohrožuje. Dnešní rozhodnutí o likvidaci Evergrande zřejmě ještě více otřese kapitálovými a realitními trhy v Číně, které jsou už teď křehké. Realitní sektor tvoří zhruba čtvrtinu čínské ekonomiky. Krize kolem China Evergrande začala v roce 2021, když firma přestala splácet závazky. V New Yorku pak developer vyhlásil bankrot ve snaze ochránit svůj majetek v USA.

Vláda v Pekingu se potýká se slabým výkonem čínské ekonomiky a s nejhorší situací na realitním trhu za posledních devět let. Akciový trh se nachází blízko pětiletého minima, a jakýkoliv nový otřes důvěry investorů tak může ještě více podkopat snahu vlády zajistit ekonomice silnější růst.

Očekává se, že rozhodnutí bude mít v nejbližší době pouze slabý dopad na činnost podniku, včetně projektů výstavby domů. Může trvat měsíce až roky, než likvidátor jmenovaný věřiteli převezme kontrolu nad dceřinými společnostmi v pevninské Číně, což je jiná jurisdikce než Hongkong. Likvidace tak bude testem právního dosahu hongkongských soudů v Číně, kde je většina majetku firmy Evergrande. Nové vedení také bude muset zvládnout prodej majetku v odvětví, ve kterém chybí likvidita a důvěra. Šéf Evergrande Shawn Siu čínským médiím řekl, že firma zajistí, aby projekty výstavby domů byly i přes nařízení likvidace stále realizovány. Příkaz podle něj nebude mít vliv na divize Evergrande.

Žádost o likvidaci poprvé podala v červnu 2022 firma Top Shine, což je investor divize Evergrande Fangchebao. Top Shine uvedla, že developer nedodržel smlouvu o odkupu akcií v dceřiné firmě.

Před Evergrande poslal hongkongský soud od začátku dluhové krize v polovině roku 2021 do likvidace nejméně tři čínské developery.

Firmu Evergrande, dříve známou jako Hengda Group, založil v roce 1996 Chuej Kcha-jen. Tento miliardář a podnikatel je známý i pod jménem Sü Ťia-jin. Z malé lokální firmy vyrostl realitní gigant, hlavně ale za pomoci vypůjčených peněz. Hodnota majetku firmy se teď pohybuje kolem 240 miliard USD.

Zdroj: ČTK