ČNB dále vyčkává

Ilustrační foto. Zdroj: ČNB

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na
8 %. Trh toto „uklidnění“ konsensuálně očekával s tím, jak se vyjadřovali někteří členové bankovní rady.

Názory ekonomů jsou však rozdílné, část jich zastává názor, že by sazby měly být vyšší. Rozdíl ceny peněz (repo sazba) a „cen všeho“ (inflace) je totiž nejvyšší široko daleko – stále přes 10 %… Například maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 13 % z 11,75 %. Určitou nejistotu přináší rozhodnutí ČNB i pro kurz koruny.

Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady byl guvernér Aleš Michl stručný, ale některé odpovědi se nesly až v nečekaně jestřábím vyznění. Otázka možného snižování nebyla na zasedání vůbec otevřena a sazby tak do budoucna „zůstanou stabilní nebo budou růst“. K růstu by se bankovní rada přiklonila v případě zvyšujících se deficitů nebo vysokého růstu mezd – obě tato rizika jsou aktuálně reálná. V případě intervencí nemá ČNB žádnou hranici, pod kterou by nebyla ochotná nechat klesnout devizové rezervy, jakýmkoli dalším komentářům k tomuto tématu se ale guvernér Aleš Michl vyhnul.

Pro stabilitu sazeb hlasovalo stejně jako na minulém zasedání pět členů, dva pro zvýšení o 75bb. S největší pravděpodobností šlo opět o viceguvernéra Marka Moru a člena bankovní rady Tomáše Holuba. Ti v srpnu hlasovali pro zvýšení o 100bb.

Rizika vidí ČNB oběma směry, kdy proinflačně může působit zmíněný mzdový růst v kombinaci s expanzivnější fiskální politikou, ale také vyšší výhled zahraničních produkčních cen nebo ztráta ukotvenosti inflačních očekávání. Protiinflačně naopak může působit vzrůstající pravděpodobnost recese v zahraničí, vyšší než očekávaný útlum domácí poptávky a zavedení opatření na omezení růstu cen energií. Prognóza ČNB nevylučuje, že i navzdory srpnovému poklesu inflace může stále meziroční dynamika růst ke 20 %. Návrat k 2% cíli očekává ČNB zhruba do roka a půl.