ČNB intervenuje ve prospěch koruny

ČNB dnes ráno oznámila, že je aktivní na devizovém trhu a intervenuje ve prospěch kurzu koruny. Žádné detailní informace týkající se objemu intervencí či cílované hladiny kurzu koruny ČNB neposkytla, pouze sdělila, že tato aktivita je nezbytná pro plnění cílů ČNB a že i ve své dřívější komunikaci tuto možnost naznačovala.

Tento krok lze v současné situaci považovat za žádoucí a ČNB k němu přistoupila patrně za dvou důvodů: 

i) aby uklidnila trh i veřejnost, že koruna nebude následkem zvýšené nejistoty z titulu ruské agrese na Ukrajině výrazněji oslabovat,

ii) aby koruna svým oslabováním dále nezvyšovala v tuzemské ekonomice inflaci výrazněji nad 10% hranici.

K podobnému kroku již přistoupila i polská centrální banka, maďarská centrální banka také oznámila, že je připravená na trh vstoupit, kurz však prozatím podpořila 75 bodovým zvýšením sazeb.

Zahájení intervencí tak začalo ještě před dosažením samotné hranice 26 Kč za euro, kterou jsme dříve považovali do jité míry za citlivou. Koruna se tak dnes zastavila těsně pod hranicí 25,8 Kč za euro.

Vzhledem k velikosti svých devizových rezerv (na konci ledna 3826 mld. Kč) je ČNB v komfortní pozici a její intervence i ve prospěch koruny, kdy centrální banka prodává devizové rezervy, budou pro trh dostatečně kredibilit. To by mělo snižovat současnou míru nejistoty nejen na trhu, ale také u širší veřejnosti.

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA